Vydatné sobotní srážky a tání sněhu způsobily vzestup řek a potoků v Karlovarském kraji. V Chebu na Ohři byl v neděli ráno vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity, v Karlových Varech-Drahovicích a v Tepličce na Teplé byl tento stupeň pouze dosažen. Podle předpokladů dispečinku Povodí Ohře se dá očekávat pokles. "Vzhledem k velkému množství vody to ale bude trvat delší dobu," uvedla dispečerka.

"Voda z rybníku se vylila přes hráz, zaplavila střed obce a dokonce vyplavila dílny a sklady zemědělského družstva. To se stalo naposledy tak před dvaceti lety," popsal Jaroslav Zeman z Trstěnic na Chebsku s tím, že záplavy provázel silný vítr a tak v obci večer dvakrát vypadl proud.

Hasiči v kraji vyjížděli celou noc především k čerpání vody ze sklepů. V Tršnicích na Chebsku vyprošťovali auto, které uvízlo ve velké kaluži vody.

Na jihu Čech hrozily ledy

Přes víkend se zvedly i hladiny některých jihočeských řek. Druhý stupeň platí nyní na Skalici ve Varvažově na Písecku a v Lenoře na Vltavě. První stupeň je vyhlášen na Nežárce v Lásenici na Jindřichohradecku a na Lužnici v Bechyni.

Na řadě míst zasedají povodňové komise, například v Blatné, kde se řeka Lomnice rozlila do zahrad a polí. Rybáři zde od časného rána uvolňují stavidla okolních rybníků, která ucpal led. Vedoucí dispečinku Povodí Vltavy Jiří Baloun uvedl, že horní toky řek už jsou po kulminaci a největším problémem jsou nyní ledy, které postupují níž. Týká se to například Otavy na Strakonicku a Písecku.

Hasiči z Volyně od rána rozbíjejí ledy v řece Volyňce a odčerpávají vodu z jednoho sklepa rodinného domu. Vytahovali také osobní auto zatarasené ledy ve Starých Dobrkovicích u Českého Krumlova. V tomto místě vznikla v noci nebezpečná ledová bariéra. "Opět se potvrdilo, že řeka Polečnice je pro Krumlov daleko nebezpečnější než Vltava," řekl českokrumlovský starosta František Mikeš. Podle něj řekou pluly nejen tunové kry, ale i dřevo ze skládky a klády.

Benešovsku hrozí Blanice

Hladiny některých středočeských řek se vlivem vydatných srážek a tajícího sněhu dále zvyšují. Druhého stupně v noci na neděli dosáhla Blanice v Louňovicích pod Blaníkem, jejíž výška hladiny byla 274 centimetrů a do třetího stupně jí zbývá ještě 24 centimetrů. Řeka stále stoupá, i když její růst se zpomaluje.

První povodňový stupeň, tedy stav bdělosti, platí také na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku, na Doubravě ve Žlebech na Kutnohorsku, na Chotýšance v Libeři na Praze-západ, na Mastníku v Radíči a na Sázavě v Nespekách.

Svratka děsí Unčín

Hladina Svratky na Žďársku se v noci prudce zvýšila, v Unčíně mají strach z ledových ker a záplav. Hladina Svratky ve stanici Borovnice v noci na neděli stoupla o 37 centimetrů a ráno se přiblížila k prvnímu povodňovému stupni. Po dešti se prudce zvýšily i hladiny dalších toků na Vysočině: Želetavky u Jemnice na Třebíčsku, Oslavy u Velkého Meziříčí i řeky Jihlavy u Ptáčova.

První stupeň povodňové aktivity v neděli ráno překročila hladina říčky Balinky na Žďársku. Ze soboty na neděli se zvedla o 66 centimetrů.

Na horách závěje

V neděli dopoledne vydali meteorologové varování před silným větrem, který se projeví zejména na horách. "Příliv chladného vzduchu nad naše území bude pokračovat," uvedl Český hydrometeorologický ústav s tím, že ochlazení zabrání dalšímu tání sněhu.

Na horách je ale očekáváno sněžení a vítr s nárazy až 70 kilometrů za hodinu, na horách až 110 km/hodinu. To může mít za následek tvorbu sněhových jazyků a závějí.