"Naše území bude ovlivňovat frontální systém postupující přes střední Evropu k jihovýchodu," informovali meteorologové. V noci na pátek bude zataženo s občasným deštěm, místy mrznoucím, který může na silnicích namrzat. "Varujeme řidiče, aby byli opatrní, protože některé úseky mohou být velmi zrádné," řekl Právu Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. Teploty vystoupí maximálně na -2 až 2 stupně Celsia.

V pátek bude rovněž zataženo s občasným deštěm či sněžením. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 1 a 5 stupňů, v 1000 m.n.m. na horách bude - 1 stupeň Celsia.

Po víkendové oblevě opět mrazy

Silné mrazy by měly dnešním dnem skončit a o víkendu se příjemně oteplí. Ne však na dlouho. Již od pondělka k nám vpadne studený vzduch od severu a mrazy se obnoví. "Už ale nebudou tak silné jako dosud. Přesto převážně na horách s mrazy kolem -10 stupňů ještě počítat musíme," informoval Seifert.

V sobotu by mělo být zataženo, od západu sněžení, v nížinách déšť. Noční teploty 1 až -3, odpolední 3 až 7. Teplo bude i v neděli, kdy noční teploty budou 3 až -1 a denní 1 až 5. Po oba víkendové dny to ale bude pořádně foukat a na horách se nevylučuje vichřice.

Od pondělí se výrazněji ochladí a mrazivé počasí se na některých místech republiky může udržet celý den. K tomu se přidá i občasné sněžení. Až do pátku příští týden meteorologové předpovídají noční teploty -1 až -5, v místech s vyjasněním -10, denní -2 až 3 stupně.

Noční mrazíky budou i na počátku března

Ústav vydal i dlouhodobou předpověď počasí. Podle ní od 21. do 28. února bude převážně oblačno, občas déšť nebo déšť se sněhem, noční teploty 4 až -2, zpočátku i -5. Denní teploty 0 až 6, později 4 až 10 stupňů. Od 1. do 10. 3. by mělo být oblačno, místy déšť, na horách sněžení, noční teploty 2 až -4, odpolední 2 až 8.