Ještě během pondělního dopoledne skoro neustále zvonily v Apolence telefony. Volající projevili účast a mnozí slíbili pomoc.

„Zůstal nám aktuálně jeden balík sena, který byl ve stáji. Jinak shořelo všechno,“ svěřila se Právu Diana Houdová, hlavní hipolog Apolenky. V úterý ráno již ale měla v očích jiskru naděje: „Kamarádi pomohli. Teď máme sena na týden, když budeme šetřit, možná i na dva,“ odhadla Houdová.

Vyšetřovatelé na místo požáru stále ještě nemohou, bývalý seník pod kontrolou hasičů stále doutná

Vyšetřovatelé na místo požáru stále ještě nemohou, bývalý seník pod kontrolou hasičů stále doutná

FOTO: Zdeněk Seiner, Právo

„Přišli jsme o seník a zásoby sena pro zvířata na celou zimu, což je zvláště v letošním roce vzhledem k jeho nedostatku obrovský problém,“ povzdechla si ředitelka Apolenky Jolana Štěpánková. Ví, že kamarádi nemohou dávat ze svého celou zimu, i to, že kvůli suchému roku je sena dramaticky málo a jeho cena stoupá do astronomických výšek.

Apolenka od úterý otevírá transparentní sbírkový účet pro dárce. Má číslo 30015-1205131359/0800.

Pomoc slíbilo i město Pardubice, přestože Spojil je samostatnou obcí. „Zvažujeme možnost půjčky nebo i dotace, pokud to bude možné,“ slíbil náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). Kasička by mohla být pod kontrolou magistrátu i během vánočních trhů na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.

Pomoc nabízí i Dostihový spolek Pardubice (DS), pořadatel Velké Pardubické. „Hned jsme poslali aspoň deset balíků (sena),“ řekl Martin Korba, ředitel DS.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Požár stájí komplexu Apolenka. Zdroj: Zdeněk Seiner, Právo

Krmivo na nejbližší týdny je úkolem číslo jedna, před Apolenkou jsou ale i další výzvy. „Podle prvních odhadů hasičů budeme pravděpodobně muset strhnout i budovu, kde je zázemí pro sociální rehabilitaci, hiporehabilitaci a zaměstnance se zdravotním postižením, kteří se starají o zvířata v Apolence. Oheň bude ještě dohořívat, a tak teď ještě nemůžeme odhadnout všechny škody,“ pokrčila rameny ředitelka.