"Nelíbí se mi, že pár desítek metrů od domu mám takové skladiště. Kdo mi co dá, kdyby došlo k poškození obrazovek a zamoření půdy těžkými kovy? Myslím, že v Holandsku by si něco takového firma nemohla dovolit," řekl Právu ve čtvrtek majitel jednoho z domů v Milenově.

Pokuta až 10 miliónů

V areálu zdejšího bývalého zemědělského družstva má Philips jeden ze svých skladů vadných obrazovek. Další jsou v Lobodicích a v Kopřivnici. Celkem je v nich 77 tisíc obrazovek. Případem se nyní zabývá i krajský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Olomouci. Philipsu hrozí pokuta ve výši až 10 miliónů korun.

"Zatím není jasné, jak bude po prošetření celá záležitost kvalifikována. Pokud obrazovky nejsou rozbité, a to nejsou, žádné nebezpečí nehrozí. Musíme nejprve posoudit, zda lze uskladněné obrazovky považovat za odpad nebo zboží. Pokud by se ukázalo, že je to odpad a má nebezpečné vlastnosti, tak se takto nedají skladovat a přistoupili bychom zřejmě k sankčnímu postihu," sdělil Právu hlavní inspektor olomouckého inspektorátu ČIŽP Karel Zima.

Philips: žádné nebezpečí

Hranický Philips se hájí tím, že o odpad nejde. "Uložené výrobky nejsou pro životní prostředí nebezpečné," konstatoval mluvčí továrny Vladan Pěnkava..

Podle něj pocházejí obrazovky zejména z počátku výroby v roce 2001, kdy byl produkován vyšší počet vadných výrobků a nebylo ještě plně funkční vlastní recyklační oddělení společnosti.

"Jde o hotové výrobky s drobnými vadami, které čekají na svou recyklaci. Kdyby to byl odpad, žádné další peníze bychom na skladování dozajista nevynakládali," uvedl Pěnkava.

Odborníci varují před zamořením

Jeho názor však nesdílejí někteří odborníci. "Já si myslím, že pokud vadné obrazovky nelze využít jako výrobek, protože nesplňují příslušná kritéria, jedná se o odpad. Nyní je důležité učinit vše, aby nedošlo k poškození životního prostředí," řekla Právu senátorka Jitka Seitlová (Nezávislí), která je šéfkou komise pro životní prostředí Olomouckého kraje.

"Televizní obrazovky jsou jednoznačně nebezpečným odpadem. Pokud dojde k rozbití jejich skla, může snadno dojít k zamoření půdy těžkými kovy, protože každá obrazovka má v čelní části vrstvu luminoforu," sdělil Právu Jan Tomášek z firmy, která se zabývá likvidací nebezpečného odpadu.

"Skladované obrazovky kryje jen igelit. Kdyby se k nim dostala nějaká parta výrostků a začala se bavit jejich rozbíjením, byla by to malá katastrofa," svěřil se Právu se svým názorem Petr Nejedlý z Hranic.