Předpokládá se, že koaliční smlouva bude podepsána v pondělí, přičemž novou primátorkou by se měla stát volební jednička brněnské ODS Markéta Vaňková. ANO s dosavadním primátorem Petrem Vokřálem půjde do opozice, přestože volby s přehledem vyhrálo.

Brněnská organizace Pirátů má jen dvacet členů. Ti měli dva dny na to, aby se vyjádřili k tomu, zda uskupení půjde do čtyřkoalice. Pirátům nabízel spolupráci i Vokřál. Hlasování na stranickém internetovém diskuzním fóru se zúčastnilo 19 Pirátů, z nichž 14 bylo pro, dva proti a tři se zdrželi hlasování. Jeden z členů nehlasoval. Kuriózní je, že proti je Markéta Gregorová, která odmítá čtyřkoalici, ale stane se radní pro kulturu.

Výsledek komunálních voleb v Brno-město

Výsledek komunálních voleb v Brno-město

FOTO: David Ryneš, Novinky

„S výsledkem jsem spokojený. Nadpoloviční souhlas pro náš vstup do čtyřkoalice jsme získali, takže karty jsou jasně rozdané. Z hlasování vyplývá, že nejsme firma a každý má tedy právo se v těchto věcech vyjádřit po svém,“ řekl Právu lídr brněnských Pirátů Tomáš Koláčný.

Vedení města by nová koalice měla převzít na zasedání zastupitelstva, které se zřejmě uskuteční 20. listopadu. Čtyřkoalice obsadí 33 z 55 zastupitelských křesel.