Osobní vlak před překážkou, kterých na trati ve směru do Starého Města pod Sněžníkem bylo několik, stačil zastavit. O takovém štěstí nemohl mluvit strojvedoucí rychlíku Krnov - Olomouc. Ten na překážku u stanice Hrubá Voda na Olomoucku nestačil reagovat a narazil do ní.

"Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Byla pouze drobně poškozena lokomotiva," informoval Novinky Jan Kučera z Drážní inspekce. "Vykolejení dalšího rychlíku z Jeseníku do Olomouce s počasím nesouvisí. Vlak najel na vyhýbku v okamžiku, kdy se začala přestavovat," doplnil Kučera.

S potížemi musí v Olomouckém kraji počítat i řidiči na silnicích. Silný vítr, sněhové závěje a jazyky, to jsou aktuální nástrahy, se kterými se silničáři potýkají. "Situace začíná být dramatická," řekl ČTK Pavel Španner ze Správy silnic Olomouckého kraje. Silničáři uzavřeli ráno silnici mezi obcemi Petrovice a Jívová na Olomoucku, svízelná je situace i v oblasti Moravského Berouna.

Odpoledne olomoučtí silničáři vyhlásili 2. stupeň kalamitního stavu a přistoupili k uzavření několika silnic 2. a 3. třídy. Ze silnice č. II/441 kvůli závějím odklonějí policisté dopravu v obci Podštát směr Hranice po silnici II/440. Od Ostravy je odkloněna doprava po silnici I/47 směr Odry.

Uzavřené úseky silnic olomouckého kraje:
silnice č. úsek
II/377 Drahany - Otinoves-Niva
II/445 Chabičov - Hůzová
III/44434 Jívová - Hraničné Petrovice
III/44430 Dálov- Horní Loděnice
III/4454 Arnoltice - Veveří
III/4453 Arnoltice křižovatka se silnicí II/440
III/31241 Vysoká
III/44014 od křižovatky II/441 do obce Spálov
III/4424 Véska -Norberčany
III/44445 Domašov n . Bystřicí - Véska
II/445 Stará Libavá - hr. kraje
III/44436 Bělkovice - Jívová

Potíže mají také řidiči na Přerovsku. Vyhnout by se řidiči měli cestě na hraniční přechod Moldava na Teplicku. "Silnice vypadá jako oraniště, přechod je sice otevřen, ale bez řetězů se k němu auta nedostanou," řekla ČTK dispečerka krajské správy a údržby silnic.

Problémy i na jihu Čech

Sníh komplikuje i nadále dopravu na jihu Čech. Většina silnic zůstává sjízdných, některé úseky jsou však obtížně sjízdné pro kamiony i se sněhovými řetězy. Kamióny by měly raději vyhnout úseku na silnici I/4 mezi Vimperkem a Strážným či úsekům silnic I/39 mezi Volary a Houžnou a mezi Horní Planou a Želnavou.

V Pardubickém kraji zejména na Svitavsku a Ústeckoorlicku fouká silný vítr a na silnicích se místy tvoří sněhové jazyky. Podobná situace je ve všech regionech Zlínského kraje. Všechny středočeské silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Na řadě míst v kraji se objevují sněhové přeháňky a je zhoršená viditelnost. Na Berounsku, Kladensku a Mělnicku se místy tvoří i sněhové jazyky.

V Krušných horách závěje

Sněhové závěje a silný vítr celý den komplikují dopravu v Krušných horách. Silničáři varují řidiče, aby do hor bez zimní výbavy nevyjížděli. Uzavřena je silnice třetí třídy z Krásného Lesa do Petrovic na Ústecku. Všechny cesty k hraničním přechodům na území Ústeckého kraje jsou sjízdné.

Na komunikacích I. tříd leží vrstva ujetého sněhu. Silný vítr vytváří v horách sněhové jazyky, pluhy jsou proto neustále v provozu. Práci silničářům podle dispečera ztěžují nedočkaví řidiči. "Snaží se předjíždět, ale nevidí dopředu, proto občas nějaké auto skončí v závěji," uvedl dispečer ústeckého kraje.