V Plavu všichni čekali, až se objeví prezidentská kolona. Každý chtěl vidět prezidenta. A to přesto, že na návsi, které se zde říká Ostrov, stavební stroje zřetelně připomínaly loňský srpen. Obnova vesnice, již loni těžce a dvakrát za sebou zasáhla velká voda totiž stále pokračuje. Kdo by si však myslel, že si místní na své problémy stěžují, velice by se mýlil. Alespoň tak to vypadalo při setkání s Václavem Klausem.

"Už jede," ozvalo se z davu

"Už jede," ozvalo se z něčích úst a dav možná dvou stovek lidí se otočil směrem na České Budějovice. Prezidentská limuzína zastavila a z ní vystoupil prezident s manželkou Livií. Uvítání bylo pro tuto oblast typické. Chléb se solí z rukou ženy v kroji z vedlejších Doudleb. "Vítáme vás pane prezidente," potřásl si rukou s Klausem plavský starosta Jaroslav Hlach (nezávislý). Ředitel Záchranného hasičského sboru Jihočeského kraje Josef Blažek pak předal Klausovi baseballovou čepici s hasičským emblémem.

Klaus: Jak vysoko tady byla voda?

"Jak vysoko tady byla voda?" ptal se prezident starosty, který jej vedl přes teprve nedávno opravený most. "To vám za chvíli ukáži přímo na domech," odpověděl mu Hlach. To už práci na chvíli přerušili i pracovníci Českého Telecomu. "Těch pět minut si nadělám. Prezidenta každý den nevidím," řekl Petr Šedý u vysokozdvižné plošiny.

"Je mi velkou ctí se s vámi setkat," vítal Klause Martin Berka, majitel kovoobráběcí firmy v jednom ze statků, který rozvodněná Malše zaplavila do výše bezmála půl druhého metru. "Zažil jsem už tolik, že povodně jsou to nejmenší. Navíc řada lidí dopadla ještě hůř než my," řekl prezidentovi při prohlídce statku.

Podobná slova slyšel Klaus i ve vedlejší truhlárně manželů Šťastných. Ti se do obce Plav přistěhovali jen půl roku předtím než přišly záplavy. "Jsme mladí, zvládneme to," ujišťoval Klause s úsměvem Luďek Šťastný.

Setkání se starosty mikroregionu Pomalší

Následovalo setkání se starosty 18 obcí mikroregionu Pomalší. "Vesnice, které byly srpnovými povodněmi nejvíce postiženy, jsou dnes už v principu takzvaně za vodou," prohlásil po krátkém jednání se starosty Klaus a poznamenal, že diskuse ukázala, že hlavním tématem už není povodeň jako taková, ale snaha dívat se dopředu a plánovat.

Prezident Temelínu věří

V průběhu druhého dne cesty po jižních Čechách navštívil prezident Václav Klaus i Jadernou elektrárnu Temelín. "Byl jsem vždy zastáncem toho, aby Temelín byl dostavěn. Věřím Temelínu a jsem také velmi rád, že Temelín úspěšně pokračuje," uvedl po pohlídce elektrány. Klaus byl na Temelíně už celkem čtyřikrát.

Poprvé v roce 1994 ve funkci předsedy vlády, pak jako předseda Sněmovny a nyní jako prezident. Václav Klaus se v elektrárně setkal s jejím ředitelem Františkem hezoučkým a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

Prezident na poté zavítal i do dalších obcí Jihočeského kraje.