Jediná nominace na předsedu ČSSD, kterou zatím získal Zdeněk Škromach, vzešla ze sobotního tajného hlasování zlínské krajské organizace ČSSD. Škromach oproti očekávaní neuspěl na jižní Moravě, kde poté odstoupila krajská předsedkyně ČSSD Zuzana Domesová. Současné skóre 10:1 ve prospěch Stanislava Grosse tak během následujících dní může ještě nepatrně zkorigovat jednání středočeské ČSSD, které proběhne v sobotu 7. února.

Jak vysvětlují regionální lídři ČSSD přičinu Škromachova úspěchu i neúspěchu? "Prvním důvodem jsou opravdu dobré osobní kontakty, které Zdeněk Škromach na Zlínsku má. Často sem jezdil už i během svého poslaneckého období," říká předseda ČSSD Zlínského kraje Josef Vacula. "Zlínský region je příhraniční a potýká se s řadou sociálních problémů. Je proto pochopitelné, že místním lidem je bližší Škromachova koncepce - zjednodušeně řečeno neomezování rozsahu služeb od státu," vysvětluje Vacula. Podle jeho slov bylo možné Škromachovo vítězství předpokládat. "Odpovídá to rozložení sil v kraji," dodal.

"Podobně těsný výsledek se očekával, nic nebylo jednoznačné. Pro mě je vzhledem k průběhu konference a k tomu, co tady také zaznívalo, podstatné, že nominaci nezískal Stanislav Gross. Že ji ale nezískal ani Zdeněk Škromach pro mě příliš překvapivé nebylo," říká o výsledcích konference dnes už bývalá předsedkyně jihomoravské ČSSD Zuzana Domesová. "Moje rezignace souvisí s výsledkem sobotní konference jen částečně. Byl pro ni navíc nejvyšší čas, protože teď mám volné ruce pro plnou podporu Zdeňka Škromacha," dodala Domesová.