Vládní ČSSD se s 13,9 procenty opět propadla na třetí místo za KSČM, která získala rovných 17 procent. Koaliční KDU-ČSL by v případných volbách dostala 9 procent hlasů.

Nejmenší vládní strana US-DEU by získala pouze 1,2 procenta, což je hluboko pod pětiprocentní hranicí volitelnosti.

.: Pro zvětšení klikněte na obrázek

Sociální demokracie oproti poslednímu prosincovému šetření agentury STEM ztratila 1,7 procenta. ODS si polepšila o 1,8 %, KSČM a KDU-ČSL získaly shodně o 0,9 % více.

Část ČSSD volá po změně

"Ta čísla vystihují aktuální stav. Myslím, že preference necelých 14 procent vystihují určitou nesrozumitelnost, kterou mohou nyní voliči v souvislosti se sociální demokracií vnímat," říká poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna k výsledkům průzkumu.

I Zdeněk Škromach označuje výsledek za odpovídající současné situaci. "Varianta je jasně levicová strana, která osloví středové voliče," říká místopředseda ČSSD. Michal Hašek z poslaneckého klubu ČSSD hovoří o nutnosti využít období konferencí a přijít se změnami, která by současný vývoj zvrátila. Zmínil přitom personální oblast, bližší podrobnosti ale sdělit nechtěl.

"Lidé se v Česku přiklánějí na stranu toho, kdo je dlouhodobě utlačován a nemůže se podílet na rozhodování," nabízí poslanec KSČM Josef Švarcbek svoje vysvětlení, proč by tuto stranu nyní volilo bezmála 20 procent dotázaných.

Spokojenost s výsledky vyjádřil stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Já nemám pocit, že ten výsledek je překvapivý. Už jsme se ale několikrát přesvědčili, že průzkum veřejného mínění a volby jsou odlišné věci a jestliže nyní zbývý do voleb zhruba rok a půl, je velmi předčasné odhadovat jejich skutečný výsledek," řekl Říman.