"Chtěl bych vyjádřit pevnou víru a naději, že i nadále budete veskrze nezávislí, že nebudete podléhat nejrozmanitějším politickým tlakům, byť by byly jakkoli silné, ani tlakům veřejnosti, ani tlakům médií, že budete nadále rozhodovat jenom po konzultaci s autoritou nejvyšší, to jest s vaším svědomím," uvedl Havel. Zdůraznil, že se do Brna přijel především rozloučit.

Podle ombudsmana Otakara Motejla má Havel nepochybnitelnou roli na budování demokratického soudnictví. "Váš podpis je také na rozvoji české justice, koncepci spravedlnosti a rozvoji právního státu," řekl prezidentovi Motejl. Zdůraznil, že ČR je patrně jedinou evropskou zemí, kde nejvyšší justiční orgány nesídlí v hlavním městě. Brno se v budoucnu stane také sídlem Nejvyššího správního soudu, který nyní teprve vzniká.

Jedla se kachní prsíčka

Havel se s představiteli justice setkal při slavnostním obědě v brněnském hotelu International. Podával se hovězí vývar se sýrovými ravioly a krutónky, kachní prsíčka s bílým i červeným vinným zelím a knedlíkem. Jako moučník se objevily na stole lívanečky s tvarohem a šlehačkou na borůvkové omáčce. Po setkání se soudci se Havel naposledy jako prezident prošel centrem Brna. V restauraci divadla Husa na provázku poseděl u piva s herci Bolkem Polívkou a Jiřím Pechou. Setkal se i s ředitelem divadla Petrem Oslzlým, který mu po jeho prvním zvolení prezidentem dělal počátkem devadesátých let poradce.