"Očekáváme polojasno až oblačno, jen ojediněle slabé srážky. Teploty budou stoupat ze současných nočních 4 až 0 na 6 až 2. Odpoledne vystoupí ve čtvrtek na 13 až 17, v pátek až na 18 a v sobotu na 15 až 19, ojediněle i 20 stupňů," řekl Seifert.

Dodal ale, že od neděle se očekává studená fronta, která přinese zataženou oblohu, s častými přeháňkami, na horách sněhovými. "Postupně by se smíšené srážky se sněhem mohly příští týden dostat i do nížin," řekl meteorolog.Teploty budou také výrazně klesat. Noční na 5 až 1, později 3 až -1, denní budou nejdříve 13 až 17, pak 8 až 12 a v západních Čechách jen 4 až 8 st. C.

Denní teplotní rozdíly 22 stupně

Podle ústavu poměrně velké rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami jsou způsobené jasným počasím a přítomností pevninského (suchého) vzduchu, který k nám pronikl z Ruska. Ten se v noci rychle prochlazuje, takže teplotní minima se např. v pondělí ráno pohybovala od -2 do -6 st.C, ve Strážnici na Moravě klesla teplota pod -8 st.C, a v 5 cm nad zemí dokonce až na -12 st.C.

Při výrazném slunečním svitu, jako tomu bylo v pondělí, se vzduch může ohřát na 13 až 17 st.C. Znamená to tedy, že denní rozdíl minimálních a maximálních teplot je v současnosti kolem 15 st.C, v údolních polohách až 20 st.C.

Nejvyšší teplotní rozdíl, a to 22 st.C byl naměřen v pondělí v Plzni, kdy ráno klesla teplota na -8 st., odpoledne vystoupila na 14 st.C. Tyto teplotní amplitudy však ještě nepatří k extrémním, neboť ty dosahují u nás hodnot kolem 30 st.C.