Podle údajů ministerstva zahraničí existuje silné podezření, že katastrofu nepřežilo osm Čechů, z toho sedm v Thajsku, jeden na Srí Lance. Deník Blesk už uvedl s odkazem na turistku Lucii Martínkovou, že na Srí Lance údajně zahynuly a byly pohřbeny dvě Češky.

Unawatuna se nachází 120 kilometrů jižně od hlavního města Srí Lanky Kolomba. Obrovská vlna tam podle Skribuckého zasáhla až kilometr do vnitrozemí, městečko hlásí 70 mrtvých z řad místních obyvatel. Ze Srí Lanky je celkem hlášeno více než 30 000 obětí.

Skribucký, který je velitelem jednotek Českého červeného kříže Prahy 3, odletěl pomáhat na Srí Lanku 29. prosince na vlastní pěst a za své peníze. Vezl s sebou léky, deky, generátor, trvanlivé potraviny a prášky na úpravu vody. "Voda na Srí Lance je, ale je kontaminována," uvedl. Spíše než materiální pomoc, která se může vozit z nepostiženého vnitrozemí, jsou podle něj nyní v oblasti potřeba peníze. "Postihlo to hlavně lidi, kteří nemají peníze, takže hlavně cílená finanční pomoc," radí Skribucký.

Varuje však před posíláním peněz na otevřené účty nejrůznějších tamních fondů a neziskových organizací. "Zažil jsem, že si jeden z fondů sedm dní po katastrofě koupil nádherného landrovera," upozornil. Český červený kříž Prahy 3 podle něj například vybírá peníze pro Unawatunu, přímo do oblasti je ale neposílá. "Spíš chceme proplácet z Čech různé firmy, které tam budou pracovat, budou tam vyklízet, čistit vodu," řekl. Pokud totiž pomoc nesměřuje organizaci evidované na Srí Lance, musí se ze všeho platit clo.