Hlavní obsah

Byla chyba citovat zpaměti článek, který se nemůže najít, řekl Zeman

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Citovat zpaměti článek, „který se teď nemůže najít“, byla chyba, řekl ve středu prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru. Narážel na své tři a půl roku staré vystoupení, při němž hovořil o článku Hitler je gentleman, který připsal novináři Ferdinandu Peroutkovi.

Foto: Milan Malíček, Právo

Prezident ČR Miloš Zeman na 221. Žofínském fóru.

Článek

Přestože tehdy prezident uvedl zdroj, článek dosud nikdo nenašel. Kvůli slovům hlavy státu se Peroutkova vnučka Terezie Kaslová domáhá omluvy. Podle Zemana by u jiných Peroutkových článků problém nevznikl.

„Udělal jsem chybu, když jsem zpaměti citoval článek, který se teď nemůže najít. Mimochodem ten článek byl docela nevinný. Hitler je gentleman, a proto dodrží to, co slíbil. Ve skutečnosti, jak známo, nic nedodržel, ale to se tehdy, v době publikace tohoto článku, nevědělo,“ řekl dnes Zeman.

Problém by podle Zemana nevznikl, kdyby citoval jiné Peroutkovy články, jako příklady uvedl „Dynamický život“ nebo „Češi, Němci a židé“. Článek „Dynamický život“ považuje Zeman za oslavu Adolfa Hitlera za protektorátu, článek „Češi, Němci a židé“ je zase podle něj „odporně antisemitský”.

Podle Zemana byl Peroutka bezesporu velký novinář, který ale v určité fázi podlehl nacistické ideologii. „To je dokázáno právě jeho články jak z druhé republiky, tak z protektorátu,“ uvedl dnes Zeman na Žofínském fóru.

Kauza Peroutka
Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci tímto zrůdným učením. O Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”. Posléze se ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský. Článek z Přítomnosti Pražský hrad i přes snahu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nedokázal v archivech objevit. Zeman na jeho existenci ale i nadále trval, četl jej prý v Přítomnosti „vlevo dole”. Na nalezení článku vypsal odměnu, ani poté jej nikdo nenašel. Podle historiků neexistuje.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se kvůli Zemanovým dřívějším výrokům o novináři soudí. Justice jí v září 2016 přiznala nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Hrad se ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. Nejvyšší soud ale v říjnu 2016 odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí, dokud sám nevyřeší obě podaná dovolání. K exekuci tedy nedošlo. [celá zpráva]

Zeman ve středu uvedl, že ho soud první instance rozsudkem soudce Tomáše Novosada „naprosto uspokojil“. Šlo o odvolací soud, který v září 2016 Kanceláři prezidenta republiky přikázal, aby se vnučce omluvila.

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za Zemanovy výroky Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání, řekla v úterý Kaslová. Soud výsledek zatím nezveřejnil. Podle právníka Kaslové Františka Vyskočila dospěl Nejvyšší soud k závěru, že žaloba měla být vedena podle jiného zákona. Českou republiku neměla zastupovat Kancelář prezidenta republiky (KPR), ale nejspíš jedno z ministerstev.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová před začátkem jednání soudu

Podle Vyskočila soud zároveň odmítl argument KPR, že prezident není odpovědný za své výroky. Odpovědný je a odpovědnost podle NS nese Česká republika, řekl Vyskočil. Kaslová řekla, že je na další kolo soudního sporu připravena.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám