Mašínové tak nejspíš zůstanou u premiérské plakety, kterou jim před lety předal Mirek Topolánek.

Ačkoli udělování a propůjčování státních vyznamenání je plně na rozhodnutí prezidenta, který dostává návrhy z obou parlamentních komor i od občanů, Mašínové nominovaní v minulosti Senátem neuspěli u Václava Havla ani u Václava KlauseMiloše Zemana.

Mašínové svou činnost označovali za součást legitimního ozbrojeného odboje proti komunistickému režimu. Velká část veřejnosti je ale vnímá jako vrahy, kteří popravili civilistu-účetního a podřezali omámeného příslušníka VB.

Ve sněmovním podvýboru ve čtvrtek nepochodil ani zjevný šprýmař Jiří Sovák Šedivec, který chtěl vyznamenat někdejší šéfku sekretariátu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou. Ve svém návrhu sice neuvedl, jaký metál jí navrhuje udělit, nicméně označil ji za ženu hrdinku, která se „sama vrhla do boje za lepší zítřky“, když „zmákla a úspěšně si podřídila a zmanipulovala největší špičky zpravodajských služeb“.

Naopak Řád Bílého lva in memoriam navržený rodinou pro velitele 311. bombardovací perutě v RAF Igora Ocelku našel mezi členy podvýboru podporu. Stejně tak návrh na udělení Medaile za hrdinství in memoriam pro válečného letce, pilota Královského letectva Josefa Bernata. Řád T. G. Masaryka pro loni zesnulého lékaře Rajko Dolečka navrhuje poslanec Leo Luzar (KSČM).

Ledecká a Čech

Jako každý rok nechybějí mezi návrhy také jména sportovců. Tentokrát jde o olympijskou vítězku Ester Ledeckou, kterou navrhuje Vojtěch Pikal (Piráti) na Medaili za zásluhy, stejně jako fotbalistu, nyní brankáře anglického Arsenalu Petra Čecha. Stanislav Berkovec (ANO) coby vášnivý motorkář pak prosazuje stejné vyznamenání pro bývalého čs. motokrosového reprezentanta Jaroslava Faltu.

Sněmovní podvýbor včera vybral z 34 došlých návrhů 24, které ale ještě musí posvětit před odesláním Zemanovi celá Sněmovna.

Podle informací Práva poslancům dorazil také návrh na státní vyznamenání pro protektorátního prezidenta Emila Háchu. Podvýbor se ale návrhem vůbec nezabýval proto, že dorazil po veřejně vyhlášeném termínu.

Kdo ale nakonec 28. října převezme z rukou prezidenta státní vyznamenání, není jisté. Sám Zeman už ale dopředu avizoval, že ocenit chce bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za boj proti „solárním baronům“.