Druhý Čech se ze sněhu dostal sám. Na místě neštěstí pátralo 18 lidí a pět lavinových psů. Lavina se strhla ze Slavkovského štítu.

Muž, který měl větší štěstí, se nejdříve pokusil svého kolegu najít. Když se mu to nepodařilo, zavolal na pomoc Horskou záchrannou službu. Totožnost turistů zatím není známá, podle informací Novinek pocházejí ze Zlínska.

Janiga uvedl, že existuje až 90procentní šance na přežití, pokud se zasypanou osobu podaří najít do 15 minut. Do 90 minut šance na přežití pod lavinou prudce klesají asi na pět procent. Šéf záchranářů však současně připomněl, že se staly i případy, kdy člověk pod lavinou přežil i několik hodin.

V Tatrách třetí stupeň lavinového nebezpečí

Vysokohorská turistika je v těchto dnech ve Vysokých Tatrách mimořádně nebezpečná. V celém pohoří hrozí lavinové nebezpečí. V úterý v Tatrách hustě sněžilo a v důsledku silného větru se vytvářely závěje. Úřady vyhlásily třetí stupeň lavinového nebezpečí se stoupající tendencí.

Čeští turisté a horolezci patří spolu s Poláky k nejčastějším obětem slovenských hor. Loni v Tatrách zahynulo jedenáct Čechů. Právě první dvě loňské oběti pocházely také z České republiky. Šlo o dvojici mladých mužů z Prahy, které 18. ledna zasypala lavina v dolině Parichvost v Západních Tatrách.