Vláda také schválila, že DPH z dárcovských SMS věnuje na humanitární účely. Po skončení sbírek humanitárních organizací doplatí DPH ministerstvo financí.

Státní smutek

Na středu je vyhlášen státní smutek za oběti katastrofy. V 12 hodin se po celé republice rozezvučí zvony a sirény. Vláda vyzvala občany, aby na tři minuty uctili památku obětí. Vlajky budou na půl žerdi.

Ze 17 pohřešovaných se u sedmi z nich se i nadále předpokládá nejhorší varianta, tedy, že smrtící tsunami nepřežili. Šest v Thajsku a jeden na Srí Lance.

V nejbližších dnech by měla být do republiky převezena jedna zraněná dívka a topmodelka Petra Němcová. Krizový štáb s ohledem na rodinu neupřesnil, kdy by se tak mělo stát. Do Vídně a odtud do Fakultní nemocnice v Hradci Králové byla přepravena devítiletá zraněná dívka, dodává ČTK.

Půl miliónu zraněných

Bilance obětí řádění přírodních živlů se podle posledních agenturních informací pohybuje kolem 150 tisíc osob.

Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc odhaduje počet zraněných v jihovýchodní Asii na půl milionu. Obává se i další katastrofy, pokud nebude v oblasti rychle obnoven přístup k pitné vodě. Sdělila to dnes mluvčí WHO Fadíla Šaíbová.