"Všichni se sjíždějí k nám, protože ostatní sjezdovky většinou nefungují," poznamenala recepční z Ovčárny Jana Vymětalová. Teplota se pohybovala kolem nuly, padala těžká mlha. Přesto na sjezdovce stále leží 60 centimetrů sněhu.

V Beskydech se dalo lyžovat přibližně na deseti svazích, které byly zasněženy technickým sněhem. Lyžovalo se například na Bílé, Pustevnách nebo Soláni. "Není to pravé ořechové, jsou tři stupně nad nulou. Návštěvnost je slabá, ale kdo přijde, tak si zajezdí," uvedl provozovatel vleků na Bílé Jaroslav Vrzgula. Hotely v Beskydech ale zůstaly během vánočních svátků téměř prázdné nebo kvůli malému zájmu o pobyt raději rovnou zavřely.

Šumava lákala

Na Šumavě byla přeplněná parkoviště a sjezdovky plné lyžařů. Zadov připravil pro lyžaře na 24. prosince dárek, celý den se tu mohlo lyžovat za 20 korun. Vadou byla jen kvalita sněhu. Kvůli oblevě nenapadal čerstvý a lyžaři se museli spokojit s mokrým a technickým. "Sezóna se ještě zdaleka nerozběhla tak, jak bychom si přáli," zhodnotil uplynulý víkend Vladimír Kasík ze Špičáku, kde se lyžovalo na pěti sjezdovkách.

Ani krušnohorský Mikulov, tradiční zimní horské středisko, nenabídl o Vánocích dobré lyžařské podmínky. Trvalý déšť a silný vítr se postaraly o rychlý úbytek sněhové pokrývky, v neděli už bylo na hřebenech pouze 10 centimetrů. Vleky tak nebyly o svátcích vůbec v provozu, běžkaři mohli využít jen některé lesem chráněné úseky.

Malé sjezdovky stály

O něco lepší situace byla na Klínovci, kde se na sjezdovkách udrželo přibližně 60 centimetrů sněhu. Podobná situace byla i v okolních areálech.

Nešťastní byli provozovatelé malých sjezdovek v příhraničí. Teploty pět stupňů nad nulou a přeháňky zlikvidovaly přesně na Štědrý den nástřik umělého sněhu v Přimdě na Tachovsku. "Mysleli jsme, že se vleky rozjedou na vánoční svátky, místo toho pršelo," posteskl si starosta města Jan Sopko. Také v Caparticích na Domažlicku, kde jsou však odkázáni výhradně na přírodní sníh, prší a návštěvníky by přivítal v tuto chvíli jen holý svah.

Oteplení odradilo

V pátek, kdy i ve východočeských horách převážně pršelo, foukal silný vítr a sjezdovky zakrývala mlha, vyrazili za zimními radovánkami pouze skalní lyžaři. Ti si však mohli vychutnat sjezdování jako málokdy jindy. Sjezdovky byly liduprázdné, netvořily se fronty u vleků. Pod Černou horou se prohánělo asi 600 lyžařů.

Příliš se nezapotili vlekaři ve střediscích v Orlických horách. Ani do Jizerských hor lyžařů ve svátečních dnech moc nepřijelo. "Lyžovala sice všechna střediska v sobotu i v neděli, návštěvníků tu ale bylo poměrně málo, takže na vlecích ani nebyly žádné fronty. To už spíš lidé chodili na běžky na jizerskou magistrálu," líčil Právu v neděli záchranář z Horské služby v jizerském Bedřichově.

Přestože kvůli teplotám kolem tří stupňů nad nulou byl sníh velmi těžký a mokrý, Horská služba neměla se zraněnými lyžaři prakticky žádnou práci.