Na druhou stranu nebýt zelených, lidé v Chlumci nad Cidlinou by se už roky nemuseli dusit automobilovými zplodinami a konvoje kamiónů, ženoucích se ve dne v noci na Drážďany, by vesničky ve Středohoří neměnily v páchnoucí místa, nebezpečná životu. O zpožděném obchvatu Plzně atd. ani nemluvě.

Jsem rád, že zelení jsou. Rozhodně je nepovažuju za "létající kazišuky", jak je s elegancí nosorožce v jednom televizním pořadu nazval senátor za ODS Jaroslav Kubera. Jsem pro to, aby zelení byli povinně účastni řízení, schvalujících velké stavby. Jenže zelení by si měli mezi sebou udělat pořádek. Častěji, než je zdrávo, zavdávají příčinu ke spekulacím, že k některým akcím je nemotivuje ani tak ochrana přírody jako finanční prospěch, vlastní nebo lobbistů v pozadí. V případě Chlumce nad Cidlinou se o tom hovoří více méně veřejně, v případě plzeňského obchvatu také cosi takového proskočilo. Nevím, co je na tom pravdy, nakolik je to záludnost oněch nosorožců.

Politická odnož zelených, Strana zelených, má čáku dostat se ve volbách v roce 2006 do Sněmovny. Chtějí-li uspět, musí být jako svého času anglická královna, která "neměla nohy", neboť jen pomyšlení na tuto část těla bylo v době dlouhých vleček hanbatě urážlivé. Pro zelené musí být hanbatě urážlivá byť jen myšlenka, že by nějakou akcí sledovali finanční prospěch.

Přiznávám se, že některým akcím ochránců přírody nerozumím. Vybojují-li na dálnici přes Středohoří tunel, "mastit brucho" si bude betonová lobby: k dálnici přibude další betonový kšeft! Dnes bojují proti surovému zacházení s vánočními kapry. Co mořské ryby, které většinou hynou pomalou smrtí zadušením? A že by na jatkách umírala zvířata v radostném povznesení?

Navrhuji ochráncům přírody jednu konkrétní akci: ministryně zdravotnictví Emmerová ruší zákon, zakazující pokusy na zvířatech při výrobě kosmetiky. Kvůli různým pačuli, pižmům a tělesným postřikům budou zase pokusná zvířata nevýslovně trpět. Postavit se co nejhlasitěji proti tomuto záměru surové dámy, to by mělo zelené přímo mobilizovat. Když to neudělají oni, neudělá to nikdo. V tomto případě jsem zelený jako brčál.

PRÁVO 22. prosince