„Pan Ondráček nebyl zvolen předsedou, volba končí,“ uvedl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Po ohlášení výsledků se sálem rozlehl potlesk.

Poslanci o šéfovi komise hlasovali už 19. prosince, volbu ale nakonec prohlásili za zmatečnou. Ondráček v čele komise vadil především pravici, která ho kritizovala za předlistopadové angažmá u Pohotovostního pluku někdejší Veřejné bezpečnosti.

„Tento kandidát nebyl pro Piráty přijatelný. Není to otázkou jeho současných kompetencí a znalostí, hraje v tom roli jeho minulost, kdy v 89 zasahoval na demonstracích proti studentům,” vysvětloval šéf Pirátů Ivan Bartoš, proč pro Ondráčka nehlasovali.

„Nikdy v této kauze nevyjádřil žádnou lítost. Pravděpodobně je přesvědčen, že jednal v souladu se zákonem. Lidé, kteří nejsou schopni sebereflexe, by neměli předsedat komisi pro kontrolu GIBS,” dodal Bartoš.

„My jsme si lístky vyzvedli, ale neodevzdali jsme je na protest, koho KSČM delegovala do této komise. Policii má kontrolovat nezávislý člověk, který nepomáhal totalitnímu režimu,” komentoval předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

K tomu, aby v čele komise stanul někdo jiný, už v prosinci vyzýval prezidentský kandidát Michal Horáček. [celá zpráva]

Poslanci zároveň zvolili předsedu vyšetřovací komise k privatizaci těžební firmy OKD, povede ji Lukáš Černohorský (Piráti).