„Řidičský průkaz si bude moci každý vyřídit i mimo své trvalé bydliště na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností bez zbytečných formulářů a vlastních fotografií,“ slibuje vláda v návrhu programového prohlášení.

Jenže zákon, který to umožní, už v dubnu schválila Sněmovna. V rámci novely zákona o pozemních komunikacích změnu protlačila Věra Kovářová z hnutí STAN. „Je otázka, zda je to v programovém prohlášení účelově dáno,” komentoval ve středu místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Poslanci zákon schválili už v dubnu:
Žádat o řidičák bude možné i mimo trvalé bydliště, rozhodla Sněmovna

Novela stanoví, že od července 2018 mohou lidé požádat o vydání nebo o výměnu řidičského průkazu na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Zároveň nebudou muset nosit na úřad papírovou fotografii. Úředníci budou pořizovat fotografie digitální, stejně jako je tomu u občanských průkazů.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš o „botě“ ve vládním programu nevěděl. „Dopravu dělal pan Ťok. Tohle přesně jsem řekl našim ministrům: Doufám, že jste to četli, slovo od slova. Pokud budu někde za blbce, tak víte, na koho se obrátím. Takže já si to teď zjistím,“ řekl k tomu Novinkám Babiš.