Krajský soud řešil odvolání po rozhodnutí hodonínského okresního soudu z letošního června. Hodonínský soud tehdy podruhé zastavil řízení, v němž se Michaláková domáhala vrácení svých dětí do péče prostřednictvím českých soudů. Prvoinstanční soud tehdy norská rozhodnutí označil za dostatečná s ohledem na to, kde chlapci mají obvyklý pobyt.

Podle odůvodnění usnesení brněnského krajského soudu z října českým dětem nemůže být upřena soudní ochrana pouze s odkazem na cizí rozhodnutí.  Cizí soudní rozhodnutí, která nebyla u nezletilých uznána ve zvláštním řízení, nemají v ČR žádné právní účinky, uvádí usnesení.

„Odvolací soud se již podruhé jednoznačně zastal Evy Michalákové a jejích dětí – a naopak odmítl dosavadní argumentaci Okresního soudu v Hodoníně a Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Státní občanství je pro soud rovnocenné kritérium s obvyklým pobytem. Soud vlastně natvrdo říká, že případy českých dětí patří k českým soudům,” tvrdí k rozhodnutí mluvčí petičního výboru na podporu rodiny Michalákových a současně obecná zmocněnkyně Evy Michalákové Jitka Chalánková.

Matka pozbyla rodičovská práva

Právníci Michalákové se obrátili na hodonínský soud kvůli upravení péče o děti po rozvodu rodičů před třemi lety. Michaláková žádala o svěření synů do své péče. Soud ale poprvé v prosinci 2015 řízení zastavil s tím, že se záležitost řeší v Norsku. Právníci Michalákové poukazovali na to, že i když chlapci i matka bydlí v Norsku, mají české občanství. Krajský soud o půl roku později usnesení okresního soudu zrušil a soud v Hodoníně se případem zabýval znovu. Řízení podruhé zastavil letos v červnu.

Norská sociální služba odebrala rodičům dnes dvanáctiletého Denise a osmiletého Davida na jaře 2011, a to kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Předloni norské úřady rozhodly o zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly.

Matka s následnými odvoláními neuspěla. Letos v létě se obrátila se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva. [celá zpráva]