Zvolení Topolánka šéfem ODS se čekalo, neboť neměl žádného protikandidáta. Pokud ODS vyhraje parlamentní volby v roce 2006, má Topolánek ambici stát se příštím premiérem.

Topolánek dnes dopoledne dal jasně najevo, že je připraven stát se premiérem. "Mou ambicí je takovou vládu vést," prohlásil v projevu ještě před volbou předsedy ODS.

1. místopředsedou je Nečas

Od devíti hodin od rána se na kongresu vedly politické debaty, volba předsedy začala ještě dopoledne. Odpoledne se konala volba prvního místopředsedy.

Zatímco Topolánkovo znovuzvolení se očekávalo, napínavý souboj se naopak strhnul o místopředsednická křesla. O funkci prvního místopředsedy se ucházeli pražský primátor Pavel Bém, středočeský hejtman Petr Bendl a Petr Nečas.

V prvním kole nebyl nikdo zvolen. Do druhého kola postoupil Pavel Bém, který získal 157 hlasů, a Petr Nečas se 146 hlasy. Vypadl Petr Bendl, který dostal 78 hlasů. Ve druhém kole zvítězil Petr Nečas se 197 hlasy, Bém dostal 180 hlasů.

Další kola pro místopředsedy

Hlasování o řádových místopředsedech začalo později odpoledne. V prvním kole však z kandidujících nebyl zvolen nikdo. Nejvíce hlasů (188) sice dostal Ivan Langer, na zvolení to však nestačilo. Všichni kandidáti postoupili do kola druhého.

Ve druhém kole uspěli Pavel Bém (získal 221 hlasů z 377), Petr Bendl (211) a Ivan Langer (201). Do třetího kola postoupili Miroslava Němcová a Martin Říman. Ostatní kandidáti vypadli. Ze třetího kola však žádný kanidát zvolen nebyl, Říman dostal 183 hlasů ze 376 a Němcová 187. Otevřelo se tak čtvrté kolo, z něhož vítězně vyšla Němcová. Získala 179 hlasů a porazila tak Římana, který jích získal 169.

Po volbách přišlo na řadu schválení závěrečných ustanovení. Hlavní poselství letošního sněmu je jasné, ODS chce nejpozději v polovině roku 2006 vyhrát parlamentní volby a přesunout se z opozičních lavic do vládních.