Podle Béma se už ODS musí připravit na převzetí vládního žezla nejpozději v roce 2006. Občanští demokraté tedy musí voliče připravit na reformy, které budou srovnatelné s těmi, které ODS prováděla v 90. letech, soudí pražský primátor.

"Musíme najít nástroje na to, jak přesvědčit občany, že byť tyto transformační kroky budou znamenat utahování opasků, jsou pro Českou republiku dobré. Nebude to úplně jednoduché," řekl Bém Právu.

ODS proto podle něj musí nachystat jednoduchou a srozumitelnou mediální kampaň a pak může být i velmi otevřená. Připomněl, že lidem podle průzkumů vadí zadluženost státu, vysoké daně a nezaměstnanost.

Bém se nedomnívá, že by politici před volbami měli přikrašlovat realitu. Uvedl přitom, že soc. dem. letos slibovala nesplnitelné, a přesto volby prohrála.

Béma kromě ODS hlavního města navrhl na post prvního místopředsedy i Karlovarský a Ústecký kraj.

V popularitě dvojka v ODS

Primátor metropole, který patří k oblíbencům prezidenta Václava Klause, se rozhodl kandidovat po dohodě se současným prvním Topolánkovým zástupcem Janem Zahradilem. Ten už své křeslo obhajovat nebude, nicméně zůstane členem grémia z pozice šéfa europoslanců ODS.

Nečas tehdy na Bémovo rozhodnutí reagoval: "Jsem přesvědčen, že by se všichni klíčoví lidé v ODS v tuto chvíli měli soustředit především na výsledek trojích voleb v letošním roce, své osobní ambice odložit a zbytečně brzy nerozbíhat volební kongres."

Jiný významný občanský demokrat tehdy poznamenal, že si Bém připadá důležitý v Praze, ale například na Moravě by jej lidé ani nepoznali.

Podle nejnovějšího výzkumu agentury STEM je Bém spolu s Topolánkem nejoblíbenějším politikem ODS. V listopadu se o něm kladně vyjádřilo 43 procent dotázaných. Například Bendl získal 37 procent a Nečas jen 33 procent. [celá zpráva]