Lidovci a STAN chtěli, aby se třetí a čtvrtá fáze evidence posunula o devět měsíců. Týkalo by se to například svobodných povolání, jako jsou lékaři, právníci či účetní, autoservisů, zemědělců či řemeslníků.

I přes negativní stanovisko vlády návrh nyní posoudí poslanci. Dá se předpokládat, že pravicová opozice by předlohu mohla podpořit, protože proti zavedení EET dlouhodobě protestuje. Některé strany dokonce slibují, že pokud vyhrají volby, evidenci zruší.

Opoziční ODS v reakci na lidovecký návrh uvedla, že působí pokrytecky. „Byli to právě poslanci KDU-ČSL, kteří v Poslanecké sněmovně elektronickou evidenci tržeb porušením jednacího řádu schválili. Jejich snaha odčinit svou nečinnost a bezzásadovost během čtyř předešlých let ve vládě působí tři měsíce před volbami směšně,” uvedla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Podle ní je rozšiřování evidence zastavit a dosavadní fáze zrušit.

EET byla v Česku spuštěna vloni. Od prosince musí tržby evidovat restaurace, hospody a ubytovací služby. Prvního března letošního roku začala druhá fáze, tržby už musí evidovat i podnikatelé v maloobchodě a velkoobchodě.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb
 Termín spuštěníObor činnosti
1. fáze1. 12. 2016ubytovací a stravovací služby
2. fáze1. 3. 2017maloobchod a velkoobchod
3. fáze1. 3. 2018ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze1. 6. 2018vybraná řemesla a výrobní činnosti