Předpověď míry sucha se liší především ve dnech nestabilního a často se měnícího počasí. Sucho se na mapě vyjadřuje sedmistupňovou škálou.

Někdy se při složitějších povětrnostních situacích může stát, že pro některé oblasti se předpověď liší až o několik stupňů dané škály, která pracuje s procentuální odchylkou od průměrného stavu v letech 1961 až 2010.

„V některých situacích je počasí velmi variabilní a obtížně předpověditelné, proto se nespoléháme pouze na jeden, ale na pět předpovědních modelů. Jsou to ty, které se ve světě hojně používají. Tři jsou veřejně dostupné a další dva, které mají o něco větší úspěšnost, získáváme na komerční bázi díky podpoře Akademie věd ČR a ministerstva zemědělství a spoluprací se Státním pozemkovým úřadem,” uvedl jeden z tvůrců projektu Petr Štěpánek.

Prognóza stavu sucha

Prognóza stavu sucha

FOTO: intersucho.cz

V portfoliu jsou modely národních meteorologických služeb Velké Británie, USA, KanadyFrancie, pátý model je velmi spolehlivý od Evropského centra pro střednědobou předpověď.

Jejich výstupy se však mohou lišit kvůli tomu, že každý model používá jiné fyzikální vzorce pro výpočet a jsou laděné na něco jiného. Podle Pavla Zahradníčka, jenž se na projektu také podílí, může jeden model upřednostňovat přesněji určené srážky, jiný teploty a výpočty se pak liší.

Předpověď sucha

Předpověď sucha

FOTO: intersucho.cz

Aby vědci vypočítali aktuální míru sucha a její predikci, používají kombinaci prvků, jako jsou předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, množství srážek, vlhkosti vzduchu, slunečního svitu a rychlosti větru.

U každého modelu také uživatel vidí úspěšnost v posledních třech týdnech. Může tedy při své práci dávat větší váhu jednomu z nich, přičemž v každém katastru může vyhovovat jiný model.

Předpověď relativního nasycení půdy na následujících 10 dní.

Předpověď relativního nasycení půdy na následujících 10 dní.

FOTO: intersucho.cz

Podle aktuální předpovědi je zřejmé, že jižní část republiky zůstane v příštích dnech výrazně sušší než severní část. Nejpostiženější je jižní Morava, kde už voda z půdy prakticky zmizela.

V každém z 9 políček je předpovídaný srážkový úhrn za 24 hodin (v milimetrech)

V každém z 9 políček je předpovídaný srážkový úhrn za 24 hodin (v milimetrech)

FOTO: Český hydrometeorologický ústav

Předpověď Českého hydrometeorologického ústavu očekává, že by vydatnější srážky mohly dorazit na jih Moravy v pátek v odpoledních hodinách. Výraznější vliv na sucho a stav podzemních vod by měly pouze srážky, které by trvaly alespoň několik dní. [celá zpráva]

Video

Sucho na jižní Moravě dosáhlo kritických hodnot