Reagoval tak na dotaz ČTK, jak hodnotí výsledky druhého kola třetiny senátorů a konkrétně výsledek ČSSD, která ve volbách neuspěla. Dál to odmítl komentovat.

Už ve středu Zeman uvedl, že současný úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross není osobnost. [celá zpráva] Předpověděl, že pod vedením Grosse ČSSD zcela určitě nemůže vyhrát parlamentní volby v roce 2006.

Sociální demokraté v červnu utrpěli debakl ve volbách do Evropského parlamentu, neúspěchem pro ně teď skončily i krajské a senátní volby. Ze 27 senátních obvodů nedokázali vyhrát ani v jednom. Evropské, krajské i senátní volby letos jasně vyhrála opoziční ODS, ČSSD vždy zaostala za komunisty.

Zástupci krajských organizací ČSSD dnes v reakci na neúspěch strany v senátních volbách uvedli, že sociální demokracie by se měla zamyslet i nad dalším fungováním koaliční vlády. Řešením současné krize však nejsou personální změny ve vedení, řekli. Většina z nich se také shodla na tom, že příčiny neúspěchu vyžádají hlubší analýzu a budou je řešit stranické sjezdy.

Předčasné volby?

Při sobotním jednání předsednictva ČSSD se objevila také úvaha o předčasných volbách. Z dnešního vyjádření ministryně zdravotnictví Milady Emmerové v diskusním pořadu České televize ale vyplynulo, že pro ČSSD předčasné volby v tuto chvíli rozhodně nejsou možností číslo jedna.

"Byla by to (předčasné volby) jedna z možných alternativ... Na předsednictvu se tato myšlenka objevila, ale nikterak, že by byla prvá v pořadí," řekla Emmerová.

Může za neúspěch vedení ČSSD?
Hlasujte v anketě na konci článku

ČSSD bude mít koncem března sjezd, na kterém zvolí nové vedení a schválí aktualizovaný program. Bude se muset rozhodnout, kterou cestou se dát, řekl v sobotu úřadující šéf strany Stanislav Gross. Má prý tři možnosti, Gross o nich ale nechtěl hovořit. Řekl jen, že nepůjde o větší spolupráci s komunisty. Důležité podle něj je dělat politiku, která má smysl pro budoucnost státu. Lidé to podle něj dokážou rozpoznat.

Gross míní, že ČSSD nyní ve volbách propadla, protože veřejnost v médiích vylekaly lživé informace, že chce znárodňovat ordinace. "Byla to kampaň, která neměla s realitou nic společného," řekl novinářům. Také Emmerová dnes informace o údajném záměru zestátňovat ordinace znovu odmítla.

Politologové se neshodují v tom, co způsobí vítězství opoziční ODS a porážka vládní koalice v krajských a senátních volbách. Někteří volební výsledky nepřeceňují a soudí, že ve volbách do Sněmovny mohou lidé rozdat hlasy úplně jinak, jiní ale nevylučují ani možnost předčasných voleb do dolní komory.