„Klub ANO doporučil, aby hnutí trvalo na Schillerové,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání klubu předseda poslanců Jaroslav Faltýnek.

„Je to doporučení našeho poslaneckého klubu pro večerní jednání předsednictva a výboru. Ti to můžou, ale nemusí přijmout,“ dodal Faltýnek. Předsednictvo ANO jedná večer od 19 hodin. Sobotka uvedl, že očekává, že dalšího kandidáta ANO navrhne ve středu, jak už dříve avizovalo.

„Premiér by měl respektovat náš návrh,“ přidal se ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Důvody, kvůli kterým Sobotka odmítl Schillerovou jmenovat jako šéfku státní kasy, nevidí Pelikán jako problematické.

Video

Premiér Bohuslav Sobotka k odmítnutí nominace Aleny Schillerové na ministryni.

Předseda vlády v pondělí řekl, že Schillerová by byla pouze Babišovou prodlouženou rukou. Vyčetl jí také, že nese odpovědnost za kritizovaný pomalý a velmi neochotný přístup ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem, jež emitovaly korunové dluhopisy.

Vadí mu také silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní, který podle něj náměstkyně prosazuje.

Babiš má tři jména

Ministr financí Babiš ale v úterý řekl, že mu záleží na tom, aby krize skončila co nejdříve, proto navrhne premiérovi dalšího kandidáta během středečního rána či dopoledne.

„Budeme se snažit dát takového kandidáta, aby nebyly žádné argumenty, aby ho pan premér odmítnul. Pokud pan premiér už neví dopředu, že odmítne všechny kandidáty,” řekl Babiš. Celou věc ještě projedná s vedením hnutí ANO, které zasedne v úterý večer. Upřesnil, že jim předloží tři jména.

„Nejsme omezení tím, že u nás musí někdo dlouho sedět a zasloužit si tu funkci. Máme výhodu, že jsme hnutí a můžeme navrhovat odborníky,” dodal.