ČSSD, která v krajských volbách dostala jen 14 procent hlasů, by se tak nepodílela na vládě v žádném z krajů. Někteří krajští funkcionáři tento krok podporují, ale stojí proti nim lidé, kteří si na účast v krajských vládách už zvykli a třeba i z existenčních důvodů se z placených míst radních stáhnout nechtějí.

"Chápu to a jsem pro," řekl Právu šéf ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna ke kroku, které zamýšlejí stranické špičky. V jeho kraji se před soc. dem. rýsovalo pokračování koalice s ODS. "Když jsem viděl rakovinné bujení všech možných kandidátů do rady, řekl jsem, že do toho osobně nepůjdu," přiblížil však Foldyna a dodal: "Grémium potvrzuje to, co se nám tu rodilo."

Včera večer situaci v ústeckém krajském výboru soc. dem. řešil osobně šéf Stanislav Gross.

ODS v tomto kraji získala absolutní většinu mandátů a bez soc. dem. by se obešla. Navrhla jí však koalici, přičemž s KSČM zásadně nepočítá. ODS tam má 28 z 55 mandátů, komunisté 17 a ČSSD 10.

V Moravskoslezském kraji se mluvilo o radě složené ČSSD s KDU-ČSL a ODS. Šéf zdejší soc. dem. Petr Vícha však pro Právo popsal zvraty situace: "Lidovci s námi uzavřeli dohodu o tom, že budeme postupovat vůči ODS společně, a hned druhý den ji porušili."

Pokud se týká návrhu jít všude do opozice, podle Víchy takové rozhodnutí nemůže udělat jen grémium. "Myslím, že to přísluší minimálně předsednictvu a spíše ústřednímu výkonnému výboru," konstatoval Vícha. ÚVV se však sejde až 4. prosince. Jenže podle zákona musí být krajské vlády ustaveny do 40 dní po volbách. Tato lhůta vyprší v polovině prosince.

"Nechceme se třást na ohlodanou kost"

Miroslav Váňa, který je šéfem ČSSD v Pardubickém kraji, formuloval pro Právo následující stanovisko: "Pro soc. dem. je výhodné účastnit se krajské vlády pouze v tom případě, že ta pozice bude důstojná. Rozhodně nejsem pro to, aby se soc. dem. za každou cenu a ve smrtelné křeči třepala na ohlodanou kost a čekala na poslední drobky."

Podle Váni je lepší, aby ČSSD neseděla v žádné krajské radě, než aby měla tu jen jednoho, tu dva zástupce.

Místopředsedkyně Sněmovny a šéfka jihočeské ČSSD Jitka Kupčová Právu řekla, že by ji překvapilo, kdyby se na návrhu shodli všichni členové grémia. "Zatím se to klonilo k tomu, aby se situace posuzovala podle jednotlivých krajů," poznamenala Kupčová.

V jižních Čechách i bez centrálního rozhodnutí soc. dem. téměř jistě skončí v opozici. "Pokud v některých krajích mají naši lidé dobrou šanci -nemyslím nějakou nevýhodnou pozici - umístit se v radách, domnívám se, že by to (odmítnout) nebylo dobře," dodala Kupčová.

Plošná krajská opozice ČSSD, která by měla jedinou výjimku - hlavní město Prahu (ČSSD je tu v koalici s ODS už od roku 1998), kde se volí až za dva roky - by byla zvratem proti předchozímu období, kdy soc. dem. s podobným volebním výsledkem (téměř 15 procent) vytvářeli koalice, jak jen to bylo možné. Krajské rady bez účasti nejsilnější vládní strany by mohly posílit opoziční roli ODS vůči kabinetu.