"Budeme s napětím očekávat co v ní bude i řešení ekonomického propadu. Podle toho zvážíme své kroky," řekl novinářům ve čtvrtek mluvčí Koalice ambulantních lékařů doktor Jiří Neugebauer.

Za důvod vyhlášení krizového stavu označil "reálné ohrožení soukromého podnikání ve zdravotnictví a neřešení prohlubujícího se ekonomického propadu zdravotního systému."

Pokud koalice nebude spokojena s koncepcí zdravotnictví, s níž ministryně Emmerová poprvé seznámí veřejnost 15. listopadu, vyhlásí tzv. pacientské referendum.

V ordinacích by pak byly k dispozici dotazníky, v nichž by se pacienti vyslovili k tomu jaké chtějí mít v České republice zdravotnictví. Ještě předtím by jim ale ambulantní lékaři v informační kampani říkali, zda chtějí přijít o svého lékaře, kterého si vybrali či ne, protože "pokud by ČSSD prosadila znárodňovací snahy, obáváme se zániku svých praxí," řekl Neugebauer. Výsledky pacientského referenda by lékaři vyhodnotili a předali ministerstvu zdravotnictví.

Zvažují i přímé platby

Mluvčí oznámil, že koalice ambulantních lékařů, která sdružuje zhruba 15 000 soukromých ordinací, zvažuje i přímé platby od pacientů, tzv. pokladenský systém.

"V roce 2006 nám končí smlouvy se zdravotními pojišťovnami a pokud by stávající trend omezování soukromých praxí trval, nebudeme uzavírat nové a přejdeme na přímé platby od pacientů. Akutní péče bude hrazena vždy na pojišťovnu. Plánovaná péče například prevence by se hradila přímo a pacienti by se svým účtem šli do pojišťovny k proplacení," řekl Neugebauer.

To ale v České republice není ze zákona možné, protože žádný pokladenský systém zde neexistuje. Takováto radikální změna by znamenala změnu zákona. Mluvčí připomenul, že je ale předčasné o tomto kroku hovořit.

Jak jsme již tento týden oznámili, zubaři se chystají vystoupit ze systému zdravotního pojištění a přejít na přímé platby od pacientů, pokud by nebyli s koncepcí Emmerové spokojeni. Včera se tato hrozba tedy rozšířila i na další ambulantní lékaře.

"Nechceme aby v České republice bylo zdravotnictví poplatné vládnoucí straně. Mělo by být apolitické a koncepce zdravotnictví taková, na které se shodnou všechny strany," uzavřel Neugebauer.