O politickou pozici Česka se podle informací Práva rozhořel ostrý spor také na pondělní noční Bezpečnostní radě státu za účasti prezidenta Václava Klause.

Ministr zahraničí a šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda totiž podle účastníků navrhoval velmi proamerické usnesení, které se zdálo většině příliš silné.

Nakonec se nepodařilo najít společnou řeč a premiér Vladimír Špidla novinářům oznámil, že ČR zaujme postoj k válce až ve chvíli, kdy vypukne. Vláda bude tuto otázku projednávat od středečního rána na svém řádném zasedání.

Nečas: užití síly je zcela legitimní

ODS je přesvědčena, že je v dlouhodobém a nejvlastnějším zájmu ČR, aby byla součástí koalice zemí, které zásah proti Iráku podporují. "Irák představuje vážné bezpečnostní riziko a musí být odzbrojen. Dali bychom přednost mírové cestě, ale je zjevné, že Irák tuto možnost nevyužil, a proto považujeme za legitimní i užití vojenských prostředků," řekl včera Právu místopředseda ODS Petr Nečas.

Tvrdí, že ČR musí vycházet ze svých priorit. "To je silná transatlantická vazba a také, aby v dosahu balistických raket od středu Evropy nebyl režim vyvíjející zbraně hromadného ničení," poznamenal Nečas.

Zatímco ODS podle svého grémia vyzývá, aby Česko stálo po boku Američanů také v případě jednostranné války a "ČR by měla zastávat konzistentní postoje a neprovádět účelové obraty o 180°", prezident a čestný předseda ODS Klaus je opatrný. "Relevantní je naše chování, nikoli naše rétorika. V tomto smyslu mandát, který mají čeští politici, je mandát k účasti na humanitární stránce věci. To je relevantní věc," uvedl Klaus na Slovensku.

Nasazení českých vojáků do bojů by podle něj vyžadovalo nový mandát parlamentu. O výzvě ODS k podpoře USA uvedl, že jednak o ní neví, jednak se "v žádném případě" nemůže ztotožňovat s tou či onou stranou, ale s postojem republiky.

Nečas na Klausův postoj reagoval slovy: "ODS je strana svobodných lidí, nikdy jsme nikoho nenutili k nějakému jednotnému názoru. Pan prezident vyjadřuje své názory a vedení ODS vyjadřuje názory ODS. Prezident už nevyjadřuje názory ODS."

Diktátor slyší jen na sílu, soudí unie

Užití síly proti Husajnovi podporuje také předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl. "Osobně se domnívám, že jedinou cestou jak na diktátora, který ohrožuje přinejmenším celý region a který nepochybně vlastnil a vlastní zbraně hromadného ničení, a také je v minulosti i použil, je skutečná hrozba silou," uvedl na dotaz Práva.

"Lavírování některých zemí vede prostě k tomu, že Saddám Husajn stále ještě věří tomu, že mezinárodní společenství se neodhodlá k zásahu, a proto neplní to, co je potřeba, aby splnil," řekl Kühnl.

Nesouhlasí s názorem, že pokud se dá USA a Velká Británie do války bez souhlasu OSN, půjde o nelegální akt. "Nelegální je především ohrožování širokého regionu a nepřímo i celého světa zbraněmi hromadného ničení. Pokud mezinárodní společenství prokáže neschopnost při takové věci zakročit, tak tato nelegalita se stane normalitou a to by potom byl svět, ve kterém by vůbec nebylo možné žít," prohlásil šéf unionistických poslanců.

Lidovečtí poslanci po vládě žádají, aby ve středu zaujala společný a jasný postoj pro případ, že začne útok proti Iráku. ČTK to v úterý řekl předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř.

Poslanci podle něj hovořili o tom, zda by třeba kabinet neměl vyslovit pochopení pro rozhodnutí USA zaútočit na Irák a svrhnout Saddáma i bez mandátu OSN. "O tom jsme diskutovali. Nakonec jsme si řekli, že to ponecháme na vládě, ale že by bylo dobře, kdyby k tomu zaujala stanovisko," uvedl Talíř.

Nic to podle něj nemění na faktu, že lidovci podporují usnesení Sněmovny, která účast českých vojáků v bojových operacích podmínila "novým aktem" Rady bezpečnosti OSN.

Sociální demokraté jsou zatím velmi zdrženliví a odvolávají se na rozhodnutí poslanců a senátorů. "Vláda dodrží mandát parlamentu," poznamenal ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka je postoj Česka jasný a vychází z rozhodnutí parlamentu. "Nevidím prostor, abychom se od tohoto mandátu významným způsobem odchýlili," řekl Právu Tvrdík.

KSČM: je to agrese

"Vyzývám předsedu vlády Vladimíra Špidlu a ministry, aby respektovali zákony a vůli občanů a skoncovali s nelegitimními a nezákonnými postupy, které podněcují agresi proti Iráku a napomáhají válce," prohlásil včera pro Právo předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

Podle něj zájem Spojených států využít vzdušný prostor ČR a její území k přesunu materiálu a vojsk pro účely útočné války neschválené rezolucí RB OSN je v rozporu s chartou OSN a českým zákonem na ochranu míru.

Noční projev Bushe považuje za faktické vyhlášení agrese proti Iráku. "Rozhodl se ignorovat mezinárodní společenství, porušit mezinárodní právo a podkopat základy systému mezinárodní bezpečnosti," zdůraznil.

Podle Grebeníčka válka přinese velké oběti a zmaří lidské životy jen proto, aby USA kontrolovaly bohatá naleziště nerostných surovin.