"Kdybych to měl trochu zjednodušit, volby do Evropského parlamentu byly vzkazem veřejnosti o našem evropském směřování, tyto volby pak o vnitřní politice," uvedl dále v prohlášení prezident a dodal, že společnost dala najevo, že je v pohybu, což není možné ignorovat.

Pozitivně se vyjádřil o krajích, kde drtivě zvítězila ODS. Volby jsou podle něj potvrzením, že krajská zastupitelstva "přesvědčila voliče, že v rámci svých možností udělala pro život ve svých regionech maximum možného, a že si lidé přejí, aby ve své práci pokračovala."

Zeman volby nesledoval

Dřívější Klausův rival, expředseda vlády a ČSSD Miloš Zeman naopak na chalupě na Vrchovině volby nesledoval. Poprvé je slyšel od zpravodaje ČTK. Reagoval, že ho nepotěšily, a nebyl jimi ani překvapen.

K úspěchu komunistů, kteří se ve většině krajů umístili za vítěznou ODS a sociální demokraty předčili i v senátních volbách, poznamenal, že se lidé stále stydí přiznat, že budou volit KSČM. "Když se lidí ptají před volebními místnostmi, komu dají hlas, nepřiznají, že komunistické straně," uvedl.