Informaci o dopisu Hrad vzápětí zveřejnil na svých internetových stránkách. Klausův postup podle informací Práva Grosse rozčilil. Podle něj se prezident snaží svými kroky angažovat na poslední chvíli v předvolební kampani. Premiér je na dvoudenním summitu EU v Bruselu, odkud se má vrátit dnes.

Prezident chce vědět, co se děje se záznamy

"Prezident republiky Václav Klaus dnes zaslal dopis předsedovi vlády. V návaznosti na jejich nedávnou schůzku na Pražském hradě o problémech a praxi telefonních odposlechů podrobně specifikuje okruh otázek, na něž od předsedy vlády očekává odpověď," informoval šéf tiskového odboru Hradu Petr Hájek. Obsah dopisu ale nesdělil.

Klaus už dříve označil růst odposlechů za alarmující. Naopak Gross několikrát řekl, že situace v Česku nevybočuje z praxe běžné v cizině.

Podle dobře informovaných zdrojů se prezident v dopise zajímá zejména o to, jak policie zachází se záznamy telefonických odposlechů a jak probíhá jejich likvidace. Klaus rovněž údajně chce u Grosse zjistit, kolik odposlechů policie používá při šetření kriminálních kauz.

Podle těchto zdrojů jeho dopis neobsahuje otázky týkající se odposlechu Klausova přítele Ranka Peciče, kvůli kterému se měl na jaře do osidel policie dostat nepřímo také samotný prezident.

Nařizují soudci jmenovaní Hradem

Dobře informované zdroje Právu potvrdily, že premiér si možná neodpustí ve svých odpovědích šťouchanec. Mohl by prezidentovi připomenout, že odposlechy na základě žádosti policie a státních zástupců nařizují soudci, jejichž jmenování je v kompetenci hlavy státu. Prezidenta totiž také zajímá činnost soudců, kteří odposlechy povolují.

Kauzu odposlechy včera opět otevřela ODS, jejíž poslanec Jiří Bílý, šéf komise pro kontrolu policejních odposlechů, se ve Sněmovně dotázal ministra vnitra Františka Bublana na speciální zařízení zvané Agáta, které umožňuje lokalizovat autory anonymních telefonátů, telefonické vyděrače, ale i děti, které se ztratí rodičům. Přístroj dokáže rovněž zjistit telefonní čísla lidí.

Bublan uvedl, že policie skutečně takové zařízení vlastní a používá ho v boji proti organizovanému zločinu. Ministr ujistil, že o použití se vede přesná evidence. Odmítl ale, že by policie využívala Agátu k odposlechům obsahu hovorů, neboť by to podle něj odposlouchávaná osoba poznala.