„Očekávám, že ministr financí nejpozději do konce dubna vysvětlí veřejnosti své obchodní transakce, které na základě jím zveřejněných údajů vyvolaly řadu vážných otázek, zda nesloužily ve skutečnosti k tomu, aby Andrej Babiš nemusel platit daně, stejně jako vyvolaly i nové pochybnosti o zdrojích jeho příjmů a majetku,” uvedl ve čtvrtek Sobotka, který tento týden čerpá dovolenou a středečního jednání Sněmovny se nezúčastnil.

Premiér se pozastavil nad Babišovým přístupem. Šéf ANO poslancům nic vysvětlovat nehodlá a premiérovi vzkázal, že pokud by jej odvolal, měl by alespoň více času na předvolební kampaň. [celá zpráva]

Sobotka připomněl, že vláda se zodpovídá Sněmovně, a není proto namístě usnesení bagatelizovat a zpochybňovat.

Babiš se domnívá, že řekl vše

Podle něj je žádoucí, aby ministr financí „nebyl sám podezírán z toho, že používal neférové nebo dokonce nezákonné praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní“. Svým postoje prý Babiš poškozuje i renomé kabinetu.

Sobotka v prohlášení nenaznačil, jak by se zachoval v případě, že by Babiš pochybnosti nerozptýlil. Vicepremiér má naopak za to, že již řekl vše, a pochybnosti kritiků označil za útok vůči své osobě.

„Ve Sněmovně sedí matrix, který tam sedí dvacet let, který nic jiného nedělá. Dělá lex Babiš a teď zase potřebuje Babiše poškodit. Sněmovně nic nedám,“ prohlásil.