Kvůli jeho nepřítomnosti kabinet odložil rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem o možném členství v EU. "O Turecku se nerozhodovalo nebo nejednalo kvůli tomu, že nebyl přítomen pan premiér, který měl stranické povinnosti," řekla na dotaz ČTK mluvčí vlády Věra Dušková.

Původně premiér myslel, že ještě stihne část zasedání kabinetu - ministři ale bez svého šéfa projednali plánovanou agendu tak rychle, že skončili mnohem dříve než obvykle. Už po necelých dvou hodinách odjížděli ze Strakovy akademie ministerské limuzíny.

Čelí kritice opozice

Premiér už dopoledne chyběl ve Sněmovně kvůli předvolební akci své strany - v Berouně odhalil volební slogan ČSSD Stop modrým tunelům, namířený proti konkurenční ODS.

Gross, který létě nahradil v čele vlády i strany Vladimíra Špidlu, se velmi aktivně angažuje v předvolební kampani ČSSD - jeho fotografie se sloganem "Myslím to upřímně" zaplavily zemi už na konci prázdnin, denně objíždí republiku a přesvědčuje voliče v regionech. Opozice mu vyčítá, že agituje na úkor svých státnických povinností a za peníze daňových poplatníků.