Hejl nabídku údajně vyslovil před čtyřmi roky na schůzce v malostranské restauraci, kam Langra pozval. Poslanec ČT potvrdil, že se schůzka uskutečnila. Hejl mu podle televize nabízel, že prověrku neprovede NBÚ, ale Úřad pro zahraniční styky a informace, který na rozdíl od NBÚ nemá možnost prověřovat osoby v rámci České republiky.

Langer údajně takový postup odmítl. O tom, že se někdo z pracovníků NBÚ mohl pokusit zmanipulovat Langrovu bezpečnostní prověrku, dnes informoval také Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

"Byl jsem požádán policií o to, zda bych byl ochoten přijít a podat vysvětlení v souvislosti s průběhem mé bezpečnostní prověrky a této žádosti jsem vyhověl a vysvětlení jsem podal," sdělil Langer ČRo. O podrobnostech hovořit nechtěl.

V roce 2000 se ve sdělovacích prostředcích objevily pochybnosti, zda bezpečnostní certifikát na nejvyšší stupeň utajení Langer získá. Policie podle zjištění Radiožurnálu prošetřuje, zda mu proto v té době někdo z NBÚ nabídl, že mu s vyřízením bezpečnostní procedury pomůže. Později Langer prověrku bez problémů dostal.

Langer připustil, že při podání vysvětlení na policii padla i jména bývalého ředitele NBÚ Tomáše Kadlece a někdejšího bezpečnostního šéfa Hejla. Ty policie v souvislosti s udělováním bezpečnostních prověrek podezírá ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Kauza Berka

ČT uvedla, že policie také zjišťuje, zda některé prověrky neovlivňovali lidé figurující v kauze konkurzního soudce Jiřího Berky. Podle zjištění detektivů byli totiž někteří úředníci NBÚ s těmito lidmi v kontaktu.

V posledních týdnech se pochybností o bezpečnostních prověrkách objevilo několik. Vznikly například v srpnu kolem prověrky tehdejšího šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla, který v roce 1989 velel policejní jednotce nasazované také k rozhánění protikomunistických demonstrací.

Počátkem týdne zase média informovala o tom, že prověrku údajně neoprávněně získal předseda poslanců ČSSD Petr Ibl. [celá zpráva]

V budoucnu by tak mohla vzniknout komise či jiný orgán, který by činnost NBÚ kontroloval. NBÚ prověřuje osoby, zda se mohou seznamovat s tajnými informacemi. Když někdo prověrku nezíská, může se odvolat ke zvláštnímu kolegiu státních zástupců. Pochybnosti o tom, zda někdo prověrku dostal oprávněně, ale žádná instituce neřeší.