„Svolali jsme předsednictvo Starostů a nezávislých, aby se ta věc vysvětlila. Chceme se ptát pana Polčáka, jak to reálně je,” řekl Novinkám Gazdík.

Vzápětí bude mít hnutí zásadní schůzku s KDU-ČSL. „Nepovažuji to za téma. Pokud se kolegové z KDU-ČSL na to budou ptát, tak jsme připravení jim odpovědět. Ale v současné době to skutečně považujeme za pseudokauzu,” řekl Gazdík s tím, že ne vše, co bylo uvedeno, je prý pravda.

Bělobrádek: Přijde na to řeč

Lidovci se zřejmě ptát budou. „Určitě na to přijde řeč,” odpověděl na dotaz Novinek předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle nějž je to však jinak vnitřní záležitost STAN.

Podobně se k tomu staví i předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. „Soustředíme se na jednání, na věcné jednání a budeme v něm pokračovat a určitě si budeme vyříkávat i nepříjemné věci. Nicméně v tuto chvíli na základě jakéhokoli ohlasu ukončit se STAN jednání není možné ani dobré,” řekl Novinkám Mihola.

Europoslanec Stanislav Polčák

Europoslanec Stanislav Polčák

FOTO: Petr Horník, Právo

Europoslanec Polčák necítí kvůli svému postupu provinění. „Sháněli jsme vhodné adepty na funkce zástupců do městských společností, do funkcí velice specializovaných, tedy vodárenství a energetika. To nejsou žádné běžné politické funkce a snažili jsme se je obsadit co největšími odborníky. Hledal jsem tipy na lidi z byznysu,” uvedl Polčák.

Obracel se prý na Petra Redla, s kterým se zná podle svých slov zhruba osm let. A vzhledem k tomu, že je Redl starší muž a nemá prý dobré vztahy s technikou, tak ho europoslanec kontaktoval přes jeho syna Michala.

Míru zapojení Michala Redla do kauzy Radovana Krejčíře europoslanec podle svých slov nezná. Michal Redl se odmítl ke kauze vyjádřit s tím, že je na dovolené a nechce se s nikým bavit.

Petr Redl patří k podporovatelům STAN. V úterý Radiožurnál informoval, že Redl, jeho obchodní partneři a na ně navázané firmy v nedávné minulosti darovali hnutí tři milióny korun.

Soudu se vyhnul

Polčáka žádal jeden z jeho pražských kolegů, aby mu doporučil lidi na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu. Polčák tedy poslal e-mail Michalu Redlovi. [celá zpráva]

Ten podle policie v roce 2002 přes úvěr poskytnutý společnosti Technology Leasing tuneloval společně s Radovanem Krejčířem Českou spořitelnu. Měl se také podle zjištění policie podílet na půlmiliardovém daňovém úniku v kauze M5.

Vězení a soudu Redl unikl. Byl sice obviněn v obou zmíněných případech, jenže v průběhu vyšetřování mu lékaři vystavili potvrzení o vážné duševní chorobě. Redl podle nich nebyl schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení. A státní zástupce tak musel jeho stíhání přerušit.