"Devět z nich pracuje v technických profesích, pět v oblasti IT, jeden ve zdravotnictví, umělecké oblasti a administrativě, další tři jsou vědci. Zbytek představují různé profese, z vybraných osob je 16 žen," specifikovala vybrané "kandidáty" mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

V projektu je dohromady už 220 osob, všem běží 2,5 roku dlouhá zkušební doba, na jejímž konci dostanou povolení k trvalému pobytu. Nebo taky ne. Podle sdělení Beránkové, byli z projektu vyřazeni už tři lidé právě pro nesplnění podmínek. "Ztratili zaměstnání nebo nedostali další vízum," řekla Beránková.

Přísné podmínky mnohé odradí

Lidé, kteří se do projektu přihlásili, musí mít alespoň středoškolské vzdělání, zajištěnou práci a vízum nejméně na 90 dní. Drtivá většina lidí v projektu se zatím rekrutuje z těch, co už v ČR pracují. Ministerstvo by rádo přilákalo úplně nové lidi. Právě na českých ambasádách v zahraničí registrují o program velký zájem, projde však málokdo.

Překážkou je zatím fakt, že například přímo z Kazachstánu si člověk jen těžko zajistí v ČR práci. Musí totiž buď odjet do ČR, nebo práci sehnat přes internet, pak ale prokázat, že jde o místo, o které nebylo mezi Čechy zájem, poté vyběhat všechna povolení a práci si udržet. To všechno je pro lidi, kteří se do programu hlásí v ČR, mnohem jednodušší.

Program má ještě jedno výrazné omezení, pokud zájemce o práci pochází z jiné země než z Bulharska, Kazachstánu, Běloruska, Moldávie či Chorvatska, má smůlu. Zrychlení řízení k udělení trvalého pobytu se zatím vztahuje jen na tyto země. Ministerstvo počítá s tím, že bude program rozšiřovat i do dalších zemí, například do Angoly či Vietnamu.