Henzl v otevřeném dopise rovněž vyzývá všechna okresní sdružení ČLK i jednotlivé lékaře, aby jeho výzvu podpořili. Podle Ratha však jde o předvolební boj. Fousková kandiduje do Senátu za Evropské demokraty, Henzl je dlouholetým Rathovým kritikem.

"Nechci dělat advokáta komukoli, zvláště pak ne vládní straně, ale musím hájit pravdu a serióznost," řekl Rath k výtkám svých kritiků.

Soukromá gynekoložka Fousková v otevřeném dopise Rathovi vytýká, že bagatelizuje návrhy ČSSD na zestátnění soukromých ambulancí a nemocnic. Když před dvěma týdny média odhalila návrh koncepce zdravotnictví z dílny ČSSD, v níž se počítá s vykupováním soukromých majetků, Rath řekl, že je to iniciativa dvou nedůležitých členů vládní strany, podle něj nic takového nehrozí.

Materiál tehdy odmítli premiér Stanislav Gross i ministryně Milada Emmerová. V pondělí zveřejnila ministryně desatero své koncepce, aby prý zamezila dalším dohadům. Výslovně v něm ujišťuje, že nehodlá žádným způsobem zasahovat do vlastnických práv ambulantních lékařských praxí ani nemocnic převedených na obchodní společnosti.

Postupná likvidace privátního sektoru?

Henzl tvrdí, že Rath zatahuje komoru do politických šarvátek a kolaboruje s představiteli ČSSD v takové míře, že to už bezprostředně ohrožuje existenci soukromých poskytovatelů péče. V otevřeném dopise Rathovi připomíná, že jako nejvyšší představitel ČLK je povinen hájit zájmy všech lékařů. To podle něj nečiní a poškozuje tak soukromé lékaře.

"Každý, kdo mě zná, ví, že jsem vždy hájil, hájím a budu hájit a mnohdy i razantně zájmy všech lékařů, nevyjímaje lékaře soukromé," prohlásil Rath.

Fousková v otevřeném dopise připomíná, že vzhledem k povinnému členství lékařů v komoře je ČLK institucí natolik významnou, že nemůže mlčky přihlížet postupné likvidaci privátního sektoru ve zdravotnictví, ale je povinna vyjádřit rozhodně a zcela jednoznačně nesouhlas s těmito plány ČSSD.