Tím spíš nesamozřejmé, máme-li inflaci na nule, ceny jsou stálé a v sídle vlády se schází ministerský tým, který sociální jistoty považuje za hlavní bod svého programu. A navrch jde o výsledky průzkumu, který se udál před tím, než přišla zpráva o desetimiliardové díře do rozpočtu.

Přicházely a přicházejí však bezmála denně jiné negativní zprávy. Sice menšího významu, ale přece znepokojivé. Tam se propouští, jinde nejsou peníze na mzdy, další firmy se topí v dluzích, v lepších případech počítají ztráty místo zisků. A nikomu z těch, kdo v konečné fázi doplácejí na dnešní sílu koruny, není nic platné, že jiní za to mají v Bibione levnější zmrzlinu.

Docela nejhorší však je - a to má po mém soudu na celkově negativní očekávání největší vliv - nedostatek dobrých zpráv. Blížící se vstup do EU nám takzvaní euroskeptici dokázali docela pěkně otrávit, především však nikdo nepředpokládá brzké pozitivní změny v těch oblastech, které občany stále trápí. A vláda stále cosi řeší, jenže nic nepředkládá, ačkoli očekávaných a slibovaných změn (veřejné finance, důchodový systém, bytový trh...) je nemálo.

Na internetových stránkách ČSSD si již nyní můžeme přečíst chystané projevy. Je zajímavé, že o práci vlády se moc nedozvíme z projevu jejího předsedy, více se jí věnuje místopředseda Stanislav Gross. Ale není to referát o úspěších, je zde i notná porce obhajoby proti kritikům z vlastní strany.

Podíváme-li se však dozadu, tato vláda měla to "štěstí", že mohla brzy po svém nástupu ukázat bicepsy při povodních, a pak jako by se zcela vyčerpala neúspěchem Špidlova daňového balíčku. Ostatně zbytečným, stačilo jen chtít najednou o malinko méně a mohl by projít. Od té doby se zdá, že nenajde-li se cesta, jak zvýšit rozpočtové příjmy - a ta se hned tak nenajde - tato vláda a zejména její předseda neví kudy kam.

Ta vláda však má před sebou ještě tři roky, přičemž dle tradice v posledních dvou už bude hrát víceméně jen na údržbu. Pokud nám tedy chce být něco platná, musí s tím přijít nejraději dnes nebo zítra, zkrátka co nejdřív.

PRÁVO 18. března