"ODS podlehla hysterii a používá ve volbách špinavé praktiky, pomluvy a lži," napsal Gross v textové zprávě.

"Je zapotřebí vědět, odkud ten nacismus přišel. Že přišel ze sociálně demokratických struktur tehdejšího Německa," uvedl Bendl v rozhovoru pro sobotní Právo. Na pozdější dotaz redaktora dodal, že to byly národně socialistické struktury.

Při zahájení předvolební kampaně ODS Bendl mluvil o tom, že úkolem občanských demokratů je zastavit snahy "zapáchající totalitou, komunismem a nacismem".

"Nacismus je totalita. A když jsou lidé vedeni k totalitě, tak na to musíme upozorňovat," vysvětloval své výroky Bendl v Právu a dodal, že na svých výrocích o nacismu a "grosstapu" trvá.

Termínem "grosstapo" označují politici ODS údajně příliš těsné propojení mezi Grossem a policisty, kteří vyšetřují například údajný pokus emisarů ODS podplatit poslance Zdeňka Kořistku. Premiér již dříve řekl, že takový termín je nevkusný a může urazit lidi, kteří zažili gestapo, tajnou policii nacistů.

Bendlův výrok o nacismu na předvolební konferenci ODS nenadchl ani předsedu strany Mirka Topolánka. "Byl to velmi silný výrok a mohu se na Petra Bendla trochu zlobit," řekl.

Celé znění textové zprávy premiéra Stanislava Grosse:

"Při volebních akcích důrazně doporučuji upozorňovat občany, že ODS podlehla hysterii a používá ve volbách špinavé praktiky, pomluvy a lži. Důkazem toho může být např. rozhovor místopředsedy ODS a středočeského hejtmana Petra Bendla pro sobotní Právo. Bendl v něm nejen opakuje špinavé výroky typu grosstapo, ale dokonce lživě a nactiutrhačně tvrdí, že nacismus vyšel ze soc. dem. struktur. Je žádoucí argumentovat, že lídři ODS se zjevně neštítí žádné špíny, a proto si nezaslouží důvěru lidí. Apelujte na veřejnost, aby svými hlasy podpořila ČSSD i samu sebe proti takovým lžím, špíně a nenávisti. S. Gross"