Město Pardubice tak na sebe vzalo roli veřejné záruky pro případ, že by byla na prodej ochranná známka na Zlatou přilbu, případně anglická verze tohoto výrazu. Uzavřela proto společně s Auto moto klubem Zlatá přilba Pardubice s majitelem ochranných známek smlouvu, podle níž budou mít klub i město na odkup ochranné známky předkupní právo.

Tradice pardubické Zlaté přilby sahá do roku 1929, kdy se z iniciativy Františka Hladěny (1903–1942) uskutečnil na travnaté dráze pardubického dostihového závodiště první ročník.

Ještě čtrnáctkrát pak na slavném závodišti bojovali závodníci na travnaté dráze dlouhé 2400 metrů o cennou trofej, která dala závodu jméno. Od druhého ročníku je Zlatá přilba mezinárodní soutěží, od roku 1964 je pořádána na škvárové dráze plochodrážního stadiónu v Pardubicích-Svítkově.

Jezdí v šesti jezdcích na šest kol

Díky systému více jízd je Zlatá přilba považována za nejspravedlivější na světě. Pardubická dráha je specifická svou délkou a šíří. Závod se jezdí v šesti jezdcích na šest kol, což je světový unikát. Nejedno plochodrážní eso si Zlaté přilby váží více než titulu mistra světa v ploché dráze, někteří světoví šampióni o Zlatou přilbu marně opakovaně usilovali.

„Plochodrážní závod Zlatá přilba s téměř devadesátiletou tradicí patří k akcím, které jsou rodinným stříbrem Pardubic. Ochrannou známku k názvu dnes vlastní třetí osoba a my jsme se společně s Auto moto klubem rozhodli, že smlouvou ošetříme, aby v případě, že vlastník bude chtít známky prodat, měli, klub i město, možnost přednostně značku získat. O Zlatou přilbu rozhodně přijít nechceme,“ řekl Právu primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Dohoda na deset let

Ochrannou známku Zlatá přilba, stejně jako její anglickou verzi Golden Helm, si v roce 2013 zaregistrovala společnost JRM Speedway Factory, která je řadu let partnerem AMK ZP Pardubice při pořádání závodu o Zlatou přilbu.

Smlouva o spolupráci, na které se oba subjekty společně s městem Pardubice dohodly, potvrzuje toto partnerství na dalších deset let. AMK bude moci po dobu spolupráce využívat ochranné známky i název Zlatá přilba.

Společnost JRM Speedway Factory se rovněž zavazuje, že ochranné známky v případě, že ukončí svou činnost v oblasti motocyklového sportu, či v případě, že obdrží nabídku na její odkoupení, nabídne přednostně k odkoupení AMK Zlatá přilba a následně městu Pardubice.