"Vnímám velmi rozpačitě to, že takovou zásadní věc, jako je podpis smlouvy o evropské ústavě, schválila naše vláda až včera (ve středu). Že to schválila, aniž by se to stalo jakoukoli vážnější diskusí v naší zemi. Je to jakoby neudálost, kterou se vláda snažila zbagatelizovat, a to je špatně," řekl Klaus.

Prezidentovi vadí i to, že až na poslední chvíli dostal od ministerstva zahraničí návrh, aby jmenoval náhradníky, kteří za něho pojedou v pátek smlouvu do Říma podepsat. "Je to prezidentská smlouva a já jsem vědomě nahlas řekl, že já to podepisovat nejedu. Docela napjatě jsem čekal, kdy dostanu od ministerstva zahraničí návrh, abych jmenoval náhradníky, které pověřuji podpisem této smlouvy, a byl jsem docela překvapen, že jsem tento návrh od ministerstva zahraničních věcí dostal v úterý odpoledne. Až jsem si skoro říkal, že na to zapomenou a že tam z České republiky nepojede nikdo," prohlásil Klaus poté, co položil věnec k památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Premiér Stanislav Gross byl Klausovým vyjádřením překvapen: "Já mám pocit, že pan prezident přeci jenom začíná v tuto chvíli zbytečně eskalovat některé problémy, protože my jsme spolu o tom, kdo pojede do Říma, hovořili tak před šesti sedmi týdny."

Vláda ve středu rozhodla, že smlouvu za Českou republiku slavnostně podepíše premiér Stanislav Gross a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kritik euroústavy Klaus odmítl dokument stvrdit. O způsobu ratifikace zatím politická reprezentace nerozhodla. Všeobecně se předpokládá, že čeští občané rozhodnou o ústavní smlouvě v referendu.