Česká republika si letos v lednu připomíná čtyřicetileté výročí vzniku Charty 77. Kabinet se v rámci toho přihlásil k odkazu lidskoprávní iniciativy.

„Vláda si dnes připomněla odvahu signatářů Prohlášení Charty 77, kteří nenechali normalizační režim zadusit jejich morální standardy a vyslovili se pro obhajobu lidských a občanských práv v tehdejším Československu,“ uvedl premiér Sobotka.

Text hodnotí současné demokratické státní zřízení, které podle vlády jistě není dokonalé a bezchybné. „Ale právě jeho pevné hodnotové zakotvení, jakož i dosavadní více než čtvrtstoletí demokratického vývoje, jsou významnou zárukou toho, že stát bude i nadále prosazovat respekt k lidským a občanským právům a k lidské důstojnosti,“ stojí v dokumentu.

Síla proměňovat svět

Ministři jsou prý přesvědčeni, že bez odvážných postojů, vytrvalého úsilí a utrpení signatářů by ČR musela k dnešní podobě státu projít mnohem obtížnější cestu. Charta podle nich navždy zůstane připomínkou „odhodlaného občanského postoje, který i za cenu obětí má sílu proměňovat svět.“

Sobotkova vláda se odklání od obhajoby lidských práv, řekl Kroupa na setkání chartistů

V prohlášení se rovněž píše, že kabinet by měl svá rozhodnutí srovnávat s hodnotami Charty. „Nemůže být úspěšná a prospěšná taková vláda, která by těmito hodnotami nepoměřovala svou činnost, svá rozhodnutí a své politické vize,“ konstatovala vláda.

Celé prohlášení kabinetu naleznete zde.

Čtyřicáté výročí vzniku Charty připomněl Ústav pro studium totalitních režimů výstavami i kampaní na Twitteru. Signatáři a disidenti se sešli v pražské Lucerně. Filosof a bývalý poslanec a senátor Daniel Kroupa na setkání kritizoval Sobotkův kabinet za to, že se odklonil od prosazování lidskoprávní agendy.