Předseda hnutí Petr Gazdík by chtěl vytvořit širší kandidátku, a proto odstartoval jednání se 17 regionálními stranami a hnutími, se kterými STAN kandidovali v krajských volbách, a pak s celostátními stranami, jako jsou SNK-ED, Soukromníci a lidovci.

„Jednáme o vytvoření subjektu, který bude alternativou pro středové či středopravicové voliče. Snahou je zapojit do toho co nejvíce regionálních osobností,“ řekl v úterý Právu Gazdík.

Už začal vyjednávat například s lidovci, minulý čtvrtek se sešel s šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

„Tam jsme si řekli mantinely případné spolupráce. Teď s tím musíme jít dovnitř svých stran a pak budeme jednat dál,“ řekl Právu Gazdík. Dodal, že zda skutečně koalici utvoří, bude jasné nejdříve v lednu.

Mihola: Už se to probírá

U lidovců se již o možném spojení diskutuje. „Už se to probírá. Byl jsem na jižní Moravě a tam jsme o tom docela živě diskutovali a vnímal jsem tam posun proti minulým snahám se s někým spojit. Já osobně to podporuji,“ řekl Právu šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola.

Od roku 2009 spolupracovali Starostové s TOP 09, stranou, kterou v současnosti vede Miroslav Kalousek. Smlouva, která jim zajišťovala místa na kandidátkách TOP 09, však ke konci letošního roku končí.

Poté, co v letošních krajských a senátních volbách STAN uspěli, odmítli s Kalouskem smlouvu prodloužit a začali hovořit o širší středopravicové koalici.