„Považuji za problém narůstající hospodářské a sociální nerovnosti uvnitř Evropské Unie. Přiznám se, že v té době jsme nedocenili, jak velkou roli tyto nerovnosti během následujících měsíců sehrají,” řekl Sobota s tím, že o problému narůstající nerovnosti se zmínil již před rokem.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

„Protože podle mého názoru dnes není pochyb o tom, že právě frustrace ze sociálních nerovností a strach z budoucnosti sehrály velkou roli v referendu o brexitu. Britské referendum o vystoupení z EU nebylo jen čistým vnitropolitickým rozhodnutím o vystoupení jednoho ze států,” dodal. Je proto podle něj potřeba pracovat s lidmi, protože frustrace a strach může ovlivnit jejich rozhodování ve volbách.

Je v našem zájmu, aby digitalizace, která nás čeká a která už začala, neznamenala úbytek pracovních míst.premiér Bohuslav Sobotka

Čtvrtá revoluce

Nutností je tedy se o frustraci lidí bavit a řešit ji. Česko nyní čeká čtvrtá revoluce na trhu práce a s tím související digitalizace. „Je v našem zájmu, aby digitalizace, která nás čeká a která už začala, neznamenala úbytek pracovních míst,” řekl. Je proto potřeba podle něj lidi na nové technologie připravit, protože ne pro každého jsou to benefity.

Na konferenci se budou řešit i změny vyplývají z digitalizace, a to i továren, kde by časem mohli nahradit část levné pracovní síly roboti. V souvislosti s technologickými změnami vzniknou nové pozice i obory. K tomu je ovšem potřeba i odborné vzdělání, které v Česku chybí. Proto by se mělo změnám přizpůsobit i školství a sociální systém. Své plány, jak se vypořádat s technologickým pokrokem, sdělí na konferenci ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.