Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) bezprostředně po hlasování novinářům řekl, že jej mrzí, že vládní koalice nebyla jednotná.

"Sociální demokracie nepodpořila tento zákon. Je to věc na koaliční jednání," uvedl Šimonovský. Zákon se podle něj bude připravovat znovu.

Nejvíce chybělo poslanců ČSSD

"Je to naše jasné odhodlání zachránit ty životy, které jsou mařeny zbytečně na silnicích," poznamenal ministr. Odhaduje, že přípravy budou trvat něklik měsíců.

Na dotaz, zda absenci soc. dem. zákonodárců považuje za porušení koaliční smlouvy odpověděl, že nikoli, ale že je to v každém případě překvapující.

V klíčovém hlasování podpořilo vládní zákon jen 70 poslanců ze 149 přítomných. Proti předloze hlasovalo 55 poslanců. Ke schválení předlohy bylo zapotřebí 75 hlasů.

Největší absenci měla ČSSD, chybělo 21 jejích poslanců. Sněmovna přitom v pátek hlasovala zhruba od oběda o stovkách pozměňovacích návrhů.

Vysoké pokuty zatím nebudou

Podle návrhu se měly například zvýšit pokuty řidičům za nejvážnější přestupky u osobních aut až na 50 tisíc korun, u nákladních vozidel až na 75 tisíc a u autobusů dokonce na 100 tisíc korun a to se poslancům ODS nelíbilo.

Z jejich řad zazněl například i požadavek, aby řidiči nemuseli povinně používat bezpečnostní pásy či helmu při jízdě na motocyklu. Mezi desítkami pozměňovacích návrhů byl i požadavek na legalizaci určitého množství alkoholu v krvi řidiče.

"Myslím, že by bylo možné zvýšit limit alkoholu v krvi z nynější nuly na 0,3 promile," řekl dříve poslanec Jan Škopík (KDU-ČSL). Poslanci ODS kritizovali například i posílení pravomocí obecní policie. Ta by mohla zastavovat vozidla a měřit rychlost.