„Pro nás je Česká republika, kromě toho, že je to pro nás domov, demokratická země. A proto jsme si nedovedli představit, že něco takového by se mohlo v demokratické zemi stát,“ řekla. Dodala, že vždy, když se někde děje nějaké bezpráví, lidé by se měli ozvat. Zopakovala slova Bradyho z minulosti, že kdykoli se děje něco špatného a lidi mlčí a myslí si, že se jich to netýká, tak vždy z toho vznikne ještě mnohem větší zlo, což se v minulosti stalo opakovaně.

„To mi nejvíc vadilo za druhé světové války, že když jsme šli do Terezína, Osvětimi a tak dále, lidé se odvraceli. Myslel jsem, že dnes už je jiný svět,“ řekl k tomu Brady.

Podle Bradyové Hrad jejímu muži oznámil, že bude vyznamenán řádem T. G. Masaryka. Informace o vyznamenání prý zazněla zcela jasně.

Uznání z Česka by bylo nejdůležitější

K možnosti získání ocenění v Česku Brady řekl, že nemůže být nic příjemnějšího, než uznání za to, co dělal. „Přestože má Jirka uznání z různých zemí, z Kanady, Anglie, Německa, tak přeci jen vlastní země je vždy důležitější,“ poznamenala Bradyová.

Brady připustil, že se v pátek možná zúčastní setkání na Staroměstském náměstí, které chtějí uspořádat na oslavu 28. října někteří politici kvůli chování Pražského hradu. V Česku se chce v příštích dnech podívat do Nového Města, kde se narodil, nebo navštívit Brno, kde má příbuzné a známé.

Výběr událostí kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho
8. září - Konala se recepce na slovenské ambasádě, na které podle Daniela Hermana prezident Miloš Zeman ministra kultury osobně vyzval ke zrušení plánované říjnové schůzky s dalajlamou s tím, že jinak neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání.
27. září - Zeman přijal Hermana, během schůzky podle ministra zopakoval svoji žádost ohledně dalajlamy.
12. října - Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt telefonicky informoval Bradyho, že 28. října obdrží Řád T. G. Masaryka.
18. října - Ministr Herman a další lidovci se setkali s dalajlamou. Premiér Bohuslav Sobotka označil schůzku za jejich soukromou iniciativu.
19. října - Sobotka obdržel z Hradu seznam vyznamenaných, který kontrasignoval. Bradyho jméno na seznamu nebylo.
20. října - Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt Hermanovi sděluje, že „že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen“.
21. října - Brady se dozvěděl o zrušení vyznamenání. Herman v České televizi řekl, že prezident osobně mu sdělil, že udělení ocenění podmiňuje zrušením schůzky s dalajlamou.
22. října - Zeman místopředsedovi vlády Andreji Babišovi na setkání v Lánech potvrdil, že požádal Hermana, aby zrušil schůzku s dalajlamou. Popřel, že by věc spojil s oceněním Bradyho.
23. října - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Radiožurnálu řekl, že Bradyho jméno nikdy nebylo na seznamu vyznamenaných. Seznam podle něj prezident podepsal po návratu z Polska. Tam byl prezident na summitu V4 ve dnech 14. a 15. října.