„Dalajlama byl v Zeleném salónku, a kdo se chtěl zúčastnit, tak se zúčastnil,“ uvedl senátor Petr Vícha (ČSSD).

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Dalajlama nám poslancům a senátorům dnes ráno na setkání v Senátu řekl: Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ uvedl na Twitteru místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Vyvěšení tibetské vlajky na budově rektorátu Univerzity Hradec Králové

Vyvěšení tibetské vlajky na budově rektorátu Univerzity Hradec Králové

FOTO: David Taneček, ČTK

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek vyzval, aby české univerzity vyvěsily pět minut před dvanáctou hodinou tibetské vlajky.

Připojila se například Univerzita Karlova, Vysoká škola chemicko-technologická, Jihočeská univerzita či Univerzita Palackého v Olomouci.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na Hradčanském náměstí vítají příznivci dalajlamu

„Spolu s ostatními univerzitami se UP v Olomouci rozhodla dnes v 11:55 vyvěsit tibetskou vlajku jako výraz přesvědčení, že nehledě na politická hlediska a ekonomické zájmy máme pořád právo se setkávat i hovořit s kýmkoliv, tedy i s dalajlamou,“ uvedl na svém Facebooku rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Fiala: Je to vysloveně podlézavé

Čtyři nejvyšší ústavní činitelé se v úterý večer distancovali od setkání ministra kultury Hermana s dalajlamou. Podle prohlášení není schůzka výrazem změny oficiální politiky České republiky. Pod textem jsou podepsáni prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dalajláma na pražském Hradčanském náměstí

Duchovní vůdce Tibetu dalajlama na Hradčanském náměstí v Praze

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Za prohlášení o Číně se na vrcholné politiky snesla vlna kritiky. „Je to zbytečné, nedůstojné a vysloveně podlézavé. Nechápu, proč se k tomu nejvyšší ústavní činitelé rozhodli. Jenom to svědčí o bezradnosti české zahraniční politiky, která úplně ztrácí obsah, směr a cíle. Nemělo se to stát,“ komentoval ve středu předseda ODS Petr Fiala.

Hermana podpořil i ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). „Nerozumím tomu. Dalajlama je určitý symbol a nemyslím si, že by ohrožoval velkou Čínu. Pan Herman se potkává, s kým chce, je to jeho právo. Já se taky potkávám, s kým chci,” řekl ve středu novinářům ve Sněmovně.

Kancléř Vratislav Mynář rádiu Impuls řekl, že ho mrzí nejednotnost vlády a že to může ovlivnit Zemanovu práci. „Pokud Česká republika vydá prohlášení a podepíše se pod dohodu s Čínskou republikou ohledně „one man, one road“ a dnes se jeden ze členů vlády setká s dalajlámou, kde neříká, že je to soukromé setkání, ale že je ministrem 24 hodin, tak ta nejednotnost mě velmi mrzí. Ta práce vlády a především pana prezidenta ohledně investic a lepší spolupráce mezi Čínou a námi může být zmařena,” uvedl kancléř.