Předseda ODS Fiala podotkl, že vláda slibuje, že rozpočet letos bude vyrovnaný nebo skončí v přebytku. Vzápětí řekl, že tím pádem nechápe, proč kabinet plánuje na rok 2017 schodek 60 miliard. „To si z nás vláda dělá legraci? Nebo neumí počítat?“ tázal se Fiala.

„Nebo to bude tak, že je plánován deficit 60 miliard, a pak před volbami do Sněmovny zase budou říkat, že rozpočet skončí v přebytku? To je divadlo a hra na občany, není to seriózní rozpočet,“ zdůraznil.

Ušetřit by šlo 30 miliard, míní pravice

Chybí podle něj například peníze na investice. ODS proto navrhne vrátit rozpočet k přepracování. Schodek by podle modrých mohl být o 30 miliard nižší.

Je to rozpočet, který pomáhá zlepšit životní úroveň občanůBohuslav Sobotka, premiér

Stejně to vidí i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Rozpočet je podle něj plýtvavý. „Každá odpovědná vláda už by po několika letech růstu předložila rozpočet vyrovnaný,“ konstatoval.

„Budeme chtít, aby vláda snížila výdaje o 30 miliard korun na základě vlastní úvahy z roku 2015 a pak předložila přepracovaný návrh,“ uvedl.

Šéf kabinetu a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka však veškerou kritiku opozice odmítá. „Je to rozpočet, který pomáhá zlepšit životní úroveň občanů. Umožní nám zvýšit platy lékařům, učitelům,“ sdělil. Vláda prý deficit snižuje postupně.