Představitelé ODS si ji mohou přečíst asi takto: vždyť jsme to říkali od počátku, že Kořistka je lhář a policie že si počínala svévolně, což je první výhonek policejního státu. I v Lidovém domě mohou být však s onou zprávou spokojeni: vždyť jsme to říkali od počátku, že kolegové z ODS s vypouštěnými torpédy o policejním státě a nadcházející normalizaci lžou. Jinak by si policie se státními zástupci hrála do not a nikdo by si ani neškrtl.

Je zde však ještě třetí možnost četby té zprávy: co zásadně nového říká k jádru věci, to jest, zda emisaři ODS se poslance Kořistku skutečně pokoušeli podplatit, či nikoliv? Vůbec nic. Žádný nový důkaz pro, žádný nový důkaz proti. A tak se celý případ pomalu posouvá do anekdotické polohy, připomínající jednu povídku Jaroslava Haška. V ní rakouské úřady podnikly razii na sokolské funkcionáře. U jednoho našly sokolskou čamaru, u druhého čepici s pérem, u třetího nic, a toho právě zavřely, protože byl rafinovaný.

Čistě teoreticky by byla možná ještě čtvrtá četba: začala válka státních zastupitelství s policií při souběžně probíhajících válkách policistů s policisty i soudci a soudců se soudci. Tento způsob četby však nedoporučuji, protože bez důkazů neradno brát pověst České republiky nadarmo. Stačí škody, které už svými neuváženými výroky napáchali šéfové ODS.

I oni jsou snad schopni sebekritiky činem. Setkání předsedy ODS s nejvyšší státní zástupkyní lze chápat i jako omluvné ze strany Mirka Topolánka. Anebo že by za tím bylo něco víc? V květnu Topolánek nekontrolovaně popustil uzdu své nelibosti a dal najevo, že Benešovou odvolá, jen co ODS bude u vládního vesla. To by zavánělo pramalou úctou vrcholného pravicového politika k právu! Že by lepší hříšník napravený než nikdy nehřešící? Chybějí ještě omluvy za torpéda.

A případ Kořistka? Bude ještě doutnat, občas prskne, občas zasmrdí a usne. Budeme se muset spokojit s tím, že osobní tajemník předsedy Topolánka Dalík jel čtyři stovky kilometrů do Ostravy, jen aby si s koaličním poslancem Kořistkou před hlasováním o důvěře vládě potlachali o ničem. Případ zemře na úbytě, ale škoda na pověsti republiky už se stala. Jinak to číst nelze.

PRÁVO 13. října